hu
 
Csütörtök, 2026. Június 25.

Aláírásgyűjtő-kampány indul Sepsiszentgyörgy zászlajának ügyében

2023.09.21

Sepsiszentgyörgy Önkormányzata közösségi kampányt indít annak érdekében, hogy újra loboghasson a város zászlaja a közintézmények homlokzatán. A városvezetés aláírásgyűjtéssel indítja újra a város zászlajának elfogadási folyamatát, miután a legfelsőbb bíróság idén télen megsemmisítette az erre vonatkozó kormányhatározatot. A kezdeményezést sajtótájékoztatón ismertette Antal Árpád polgármester.

Szeptember 25-től, hétfőtől az önkormányzat standokat helyez ki Sepsiszentgyörgy több pontján, és arra kéri a lakosokat, hogy írják alá a kezdeményezést. A standoknál két hétig gyűjtik az aláírásokat, azt követően egy online felületen lehet majd támogatni az ügyet. A polgármester bízik a sepsiszentgyörgyiekben: „Biztos vagyok benne, hogy ez a zászló lobogni fog az intézmények homlokzatán! Arra kérek mindenkit, akinek ez a város és ez a közösség fontos, nemzetiségtől függetlenül, hogy írja alá ezt a kezdeményezést. Ne engedjük, hogy egy brassói bíró döntsön a mi városunk ügyéről. Ez a mi városunk, a mi felelősségünk, a mi zászlónk! Nem lehet jogi vagy közigazgatási eszközökkel korlátozni jelképeink és szülőföldünk iránti szeretetünket. Meg kell mutatnunk közösségünk erejét, azt, hogy a zászló minden sepsiszentgyörgyit képvisel!”.

Mint ismeretes, idén télen a legfelsőbb bíróság megsemmisítette azt a kormányhatározatot, amely jóváhagyta Sepsiszentgyörgy hivatalos zászlaját. Sepsiszentgyörgy Helyi Tanácsa 2010. január 28-án fogadta el azt a határozatot, amelyben eldöntötték, hogy a jelenlegi zászló lesz a város szimbóluma. Sokévnyi pereskedést követően 2014-ben a Brassói Táblabíróság kimondta, hogy nem engedélyezett ennek a jelképnek a használata. 2015-ben a parlamentben elfogadtak egy olyan jogszabályt, amelyben arról döntöttek, hogy a települések saját zászlóval rendelkezhetnek. 

Ennek értelmében Sepsiszentgyörgy Önkormányzata tanácshatározatot fogadott el, amelyet a fejlesztési minisztériumhoz küldött, ott azonban nem foglalkoztak a kérdéssel, egészen addig, amíg Cseke Attila akkori fejlesztési miniszter újra elő nem vette a dokumentációt. Miután az országos heraldikai bizottság szakmailag kifogástalannak találta a zászlót, a kormány is elfogadta a határozatot. Nem sokkal ezután a Kovászna, Hargita és Maros megyei Románok Civil Fóruma megtámadta a kormányhatározatot, azzal az indokkal, hogy nem képviseli az itt élő román lakosságot, ennek nyomán született a bírósági döntés a kormányhatározat megsemmisítéséről.

Nem törődünk ebbe bele, elölről kezdjük. Ha nem elég 21 önkormányzati képviselő döntése, akkor vissza kell menni az emberekhez, meg kell kérdezni tőlük, hogy ők mit gondolnak. Ezért válaszként aláírásokat gyűjtünk arra a kérdésre, hogy a sepsiszentgyörgyiek egyetértenek-e azzal: ez a zászló őket képviseli. A városzászló ügyét majd újból a kormány elé terjesztjük az aláírásokkal együtt” – fogalmazott a polgármester, ugyanakkor kiemelte: „Úgy gondolom, azok a román anyanyelvűek, akik Sepsiszentgyörgyön élnek, nyilvánvalóan különbséget tudnak tenni a székely zászló és a város zászlaja között. Erről az ügyről nem egy olyan bírónak kell döntést hoznia, aki nem itt él, nem ismeri a sepsiszentgyörgyi életérzést, jelképeinket, hanem a város lakóira kell ezt bíznunk.”

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön

Határozott intézkedések a lakott területeken megjelenő medvék ellen Sepsiszentgyörgyön
2026.06.22

A hétvégén egy medvét eltávolítottak a Farm utcából és medvecsapdát állítottak fel az Oltmező utcában

Múzeumok Éjszakája a Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény épületében
2026.06.18

A Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény 2026. június 20-án csatlakozik a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. Az intézmény 17:00 és 22:00 óra között változatos programokkal várja az érdeklődőket.

Múzeumok Éjszakája 2026
2026.06.16

A Múzeumok Éjszakája 2026 rendezvénysorozathoz csatlakozva, az év legrövidebb éjszakáján, amíg kint besötétedik, az Erdélyi Művészeti Központban, a Székely Nemzeti Múzeumban, illetve a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben.