hu
 
Csütörtök, 2026. Június 25.

Aláírták a Sepsiszentgyörgyön épülő Kommunizmus Múzeuma tervezési és kivitelezési szerződését

2023.08.02

Antal Árpád-András polgármester, Tóth-Birtan Csaba alpolgármester, Fekete Mihály, a Baumeister és Szőcs Gyula, a Conico vállalatok tulajdonosai, továbbá Zsigmond Pál, a Planshow tervezőcég tulajdonosa 2023. augusztus 2-án aláírták az egykori dohánygyár raktárépületében helyet kapó Kommunizmus Múzeumának tervezési és kivitelezési szerződését. A munkálatok értéke meghaladja az 59 millió lejt. 

Sepsiszentgyörgy Önkormányzata 2021 májusában vásárolta meg az egykori dohánygyár épületegyüttesét. Az ipari műemlékben azóta számos rendezvény kapott már helyet. Az önkormányzatnak azóta forrásokat is sikerült szereznie, mindeddig kétszer annyit, mint amennyiért sikerült megvásárolni. 

A volt raktárépület felújítására, a Kommunizmus Múzeumának létrehozását céljából az önkormányzat 11 millió euró értékben nyert pályázatot. A tervezést és kivitelezést egy helyi cégekből álló konzorcium végzi, a szerződés értelmében a tervezésre 6 hónap, a kivitelezésre 24 hónap áll rendelkezésre. 

Már elkezdtük lebontani a műemléképületek szempontjából parazitaépületeknek minősülő létesítményeket, a terek funkciója még körvonalazódik, ez egy hosszú folyamat. A Kommunizmus Múzeumának tervezése és építése esetében is olyan cégekkel dolgozunk együtt, akikkel már számos beruházást megvalósítottunk, ugyanakkor fontosnak tartjuk, hogy helyi vállalkozásokkal, helyi szakemberekkel dolgozzunk, hiszen ezáltal sepsiszentgyörgyi családok asztalára kerülhet vastagabb szelet kenyér” – mondta Antal Árpád-András polgármester.

Tóth-Birtan Csaba alpolgármester kiemelte, hogy amellett, hogy a tervezést és a kivitelezést helyi vállalkozások végzik, fontos, hogy a tartalommal való feltöltés is helyi szakemberek, történészek bevonásával valósul meg, hiszen a múzeum egy interaktív kiállításnak ad majd helyet, amely főként a székelyföldi és a helyi kommunista rezsim történéseit mutatja majd be. 

A Baumaister és a Conico vállalkozások vezetői megköszönték a bizalmat és a megbízást, hangsúlyozták, hogy akárcsak korábban, ebben az esetben is igyekeznek minden tudásukkal és energiájukkal minőségi munkát végezni. 

Zsigmond Pál, a Planshow építésziroda részéről örömét fejezte ki, hogy tovább folytathatják azt a tervezői munkát, amit elkezdtek annak érdekében, hogy a múzeum majd egy kiemelkedő kulturális pontja legyen a városnak. 

Az országban egyedülállónak számító múzeum megépítésének célja nemcsak az, hogy új kulturális és közösségi teret hozzon létre Sepsiszentgyörgyön, hanem, hogy több turistát és látogatót is vonzzon a városba.  

A raktárépület négy emeletén összesen 3 000 négyzetméteren kialakított állandó kiállítás a kommunista rendszert korszakonként mutatja be. A látogató interaktív módon kapcsolódik be a korszak különböző eseményeibe, kihallgatják, majd válaszai alapján a megfelelő terembe küldik, deportáltak történetein keresztül ismerheti meg az akkori eseményeket, kibérelhet egy olyan lakást, amelyben a rendszerhez korhűen lesz kialakítva a bútorzat, de áramkiesések és csöpögő csapok is lesznek, hiszen ezek mind hozzátartoztak az akkori életérzéshez. Vetített anyagok, fotók, tárgyak, interaktív felvonó és szabadulószoba is várja majd a látogatókat. A gyerekeknek két teremben tartanak múzeumpedagógiai foglalkozásokat, de lesz két időszakos kiállításokra fenntartott kiállítótér, valamint helyet kap majd egy ajándékbolt, egy korabeli cukrászda és egy tetőtéri kávézó is.

A tervezést és kivitelezést tartalmazó szerződés összértéke meghaladja az 59 millió lejt, a munkálatokat 2026 év elejéig kell elvégezni. A munkálatokat az országos helyreállítási alapból (PNRR) finanszírozzák.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön

Határozott intézkedések a lakott területeken megjelenő medvék ellen Sepsiszentgyörgyön
2026.06.22

A hétvégén egy medvét eltávolítottak a Farm utcából és medvecsapdát állítottak fel az Oltmező utcában

Múzeumok Éjszakája a Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény épületében
2026.06.18

A Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény 2026. június 20-án csatlakozik a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. Az intézmény 17:00 és 22:00 óra között változatos programokkal várja az érdeklődőket.

Múzeumok Éjszakája 2026
2026.06.16

A Múzeumok Éjszakája 2026 rendezvénysorozathoz csatlakozva, az év legrövidebb éjszakáján, amíg kint besötétedik, az Erdélyi Művészeti Központban, a Székely Nemzeti Múzeumban, illetve a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben.