hu
 
Szerda, 2026. Június 24.

Átalakul az Értéket adunk a roncsautódnak! elnevezésű program Sepsiszentgyörgyön

2025.07.31

Szeptember 1-től a leadott régi autókért cserébe az önkormányzat bérleteket biztosít a helyi közszállításra, vagy megtéríti a kerékpárvásárlás költségét.

Sepsiszentgyörgy Önkormányzata szeptember elsejétől változtat a helyi kezdeményezésű, sikeres roncsautó-programjának feltételein. A programnak köszönhetően 2021-től mostanáig közel 1 400 régi személygépkocsit vontak ki a forgalomból.
2025. szeptember 1-től azok a sepsiszentgyörgyi lakosok, akik leadják régi autójukat az önkormányzat helyi roncsautó programjába, nem közvetlenül kapják meg a 3 000 lejes anyagi támogatást, hanem az alábbi két lehetőség közül választhatnak:

- legalább öt évre szóló ingyenes bérletet igényelhetnek a városi tömegközlekedésre, vagy
- legfeljebb két kerékpár vásárlásának költségét téríti meg az önkormányzat, legtöbb 3000 lej értékben.

„A jelenlegi árak mellett egy öt évre szóló tömegközlekedési bérlet körülbelül 4000 lejt ér. Tehát a most kínált támogatás ebben az esetben nagyobb értékű, mint az az összeg, amit korábban biztosítottunk a program keretében” – nyilatkozta Antal Árpád polgármester.

A kezdeményezés közvetlenül hozzájárul a forgalmi zsúfoltság csökkentéséhez, a városban élők életminőségének javításához, valamint a környezetbarát közlekedési eszközök használatának ösztönzéséhez.

A polgármester továbbá hangsúlyozta az országos roncsautó-program folytatásának szükségességét is, ugyanakkor kiemelte, hogy vissza kellene térni a 2010–2012 közötti szabályzathoz, amelynek értelmében akár három roncsautó leadásával is lehetett új autót vásárolni.

„Szeretnénk, hogy az országos roncsautó-program továbbra is megmaradjon, mert egy jó kezdeményezés, de érdemes lenne visszaállítani a 2010 és 2012 közötti szabályzatot, amikor három leadott roncsautóért is lehetett új személygépkocsit vásárolni” – emelte ki Antal Árpád.

A sajtótájékoztatón ismertetett adatok szerint a 2010–2012 közötti időszakban Sepsiszentgyörgyön jelentősen csökkent a nyilvántartott személygépkocsik száma, éppen az országos roncsautó-program ezen feltételének köszönhetően. Ezt követően, 2012-től mostanáig, a város gépkocsiállománya közel ötven százalékkal nőtt, azaz 16 768-ról több mint 23 000-re.

A helyi kezdeményezésű Értéket adunk a roncsautódnak! program eredményei figyelemre méltóak: 2021 óta összesen 1 366 régi autót adtak le Sepsiszentgyörgyön, ennek köszönhetően másfél hektárnyi terület szabadult fel a városban – ez nagyjából az állomási tó méretének felel meg. 

Határozott intézkedések a lakott területeken megjelenő medvék ellen Sepsiszentgyörgyön
2026.06.22

A hétvégén egy medvét eltávolítottak a Farm utcából és medvecsapdát állítottak fel az Oltmező utcában

Múzeumok Éjszakája a Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény épületében
2026.06.18

A Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény 2026. június 20-án csatlakozik a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. Az intézmény 17:00 és 22:00 óra között változatos programokkal várja az érdeklődőket.

Múzeumok Éjszakája 2026
2026.06.16

A Múzeumok Éjszakája 2026 rendezvénysorozathoz csatlakozva, az év legrövidebb éjszakáján, amíg kint besötétedik, az Erdélyi Művészeti Központban, a Székely Nemzeti Múzeumban, illetve a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben.

Tudományos játszóházat építenek Sepsiszentgyörgyön az egykori dohánygyár épületeiben
2026.06.15

Hat ipari műemléképületet mentenek meg és alakítanak át a jövő terévé

MindFormers: közös gondolkodás a jövőről, innovációról, fenntarthatóságról
2026.06.11

Szeptember 16–19. között ismét benépesül a sepsiszentgyörgyi egykori Cigarettagyár, hiszen második alkalommal szervezik meg a MindFormers rendezvényt, amelynek célja, hogy közösen gondolkodjunk a jövőről, az innovációról, a technológiáról, a fenntarthatóságról és azokról a változásokról, amelyek már ma formálják a következő évtizedeket.