hu
 
Szerda, 2026. Június 24.

Figyelem! A száraz növényzet égetését a törvény tiltja!

2024.04.24

Sepsiszentgyörgy Önkormányzata felhívja a figyelmet, hogy a törvény értelmében tilos az avar, nád, bokrok vagy bármilyen növényi hulladék elégetése a magán- és jogi személyeknek egyaránt.

A Környezetvédelmi Őrség felügyelői 7 500 és 15 000 lejes pénzbírságot szabnak ki a magánszemélyek esetében, valamint 50 000 és 100 000 lej közötti pénzbírságot a jogi személyek esetében, amennyiben a földterületükön levő száraz növényzetet elégetik.
Azok a gazdák, akik tarlóégetéssel tisztítják le földjeiket, a pénzbírságon kívül kockáztatják az Európai Unió által az APIA-n keresztül nyújtott területalapú támogatás megvonását.

Tekintettel arra, hogy az évnek ebben az időszakában a megnövekedett háztartási hulladék és a száraz növényzet égetése nagy veszélyt jelent a környezetünkre, felhívjuk a lakosok figyelmét arra, hogy az avar, a nád vagy egyéb száraz növényzet elégetését csak a Környezetvédelmi Ügynökség jóváhagyásával lehet elvégezni. Továbbá tilos tüzet gyújtani a természetvédelmi területeken is.

Ugyanakkor a száraz növényzet égetése csak tűzgyújtási engedély megszerzése után, az alábbi általános rendelkezések betartásával végezhető el:

- szélcsendes időben;

- a száraz növényzetet és a növényi hulladékot halmokba kell összegyűjteni akkora mennyiségben, hogy ezek elégetése biztonságos körülmények között, könnyen ellenőrizhető módon történhessen meg;

- az növényzet elégetését olyan területeken kell elvégezni, ahol nem áll fenn annak a veszélye, hogy a tűz átterjed erdős területekre, nem veszélyeztetik az elektromos és a kommunikációs hálózatokat, a földgázszállító vezetékeket, és nincsenek gyúlékony anyagok a közelben;

- az elégetésre kerülő növényhalom körüli területet legalább 5 m távolságban meg kell tisztítani;

- a növények elégetését csak nappal szabad elvégezni;

- biztosítani kell a tűz oltásához szükséges eszközöket;

- az égetés állandó felügyelet mellett történhet meg;

- a helyszín elhagyása előtt, bizonyosodjon meg róla, hogy a tüzet teljesen eloltotta;

- tilos a tűz földdel való eloltása;

A növényi hulladékok elégetése során kötelező az alábbi intézkedések betartása:

- a tüzet az erre a célra kijelölt és biztonságos területen belül kell tartani;

- a növényi hulladékok elégetése folyamatos felügyelet mellett történhet meg;

- a megfelelő felszerelés biztosítása, gyorsbeavatkozási eszközökkel;

- az önkormányzat és a katonai tűzoltóság azonnali értesítése, ha fennáll a veszélye annak, hogy a tűz a kijelölt területen kívülre terjedjen;

Jó tudni! A száraz növényzet és növényi hulladék háztartások kertjében történő elégetése esetén nem szükséges a tűzgyújtási engedély megszerzése.

A vasúthálózat biztonsági övezetén belül, a száraz növényzet és a növényi hulladék elégetését kötelező módon a földterület tulajdonosának kell elvégeznie, az országos és megyei utak biztonsági övezetében ezeket az útkezelőnek vagy a földterület jogos tulajdonosának kell elvégeznie.

 

 

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön

Határozott intézkedések a lakott területeken megjelenő medvék ellen Sepsiszentgyörgyön
2026.06.22

A hétvégén egy medvét eltávolítottak a Farm utcából és medvecsapdát állítottak fel az Oltmező utcában

Múzeumok Éjszakája a Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény épületében
2026.06.18

A Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény 2026. június 20-án csatlakozik a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. Az intézmény 17:00 és 22:00 óra között változatos programokkal várja az érdeklődőket.

Múzeumok Éjszakája 2026
2026.06.16

A Múzeumok Éjszakája 2026 rendezvénysorozathoz csatlakozva, az év legrövidebb éjszakáján, amíg kint besötétedik, az Erdélyi Művészeti Központban, a Székely Nemzeti Múzeumban, illetve a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben.