hu
 
Szombat, 2026. Június 27.

Indul a Com’ON Sepsiszentgyörgy második kiadása

2020.07.23

Az ötleteket július 20. és augusztus 20. között lehet benyújtani a comonsepsi.ro online felületen. A technikai ellenőrzés után a közönségszavazásra várhatóan augusztus 25. és szeptember 15. között kerül sor, a kezdeményezések pedig szeptember és november között valósulnak meg.

A Com’on Sepsiszentgyörgy egy olyan ifjúsági részvételi költségvetési folyamat, ahol fiatalok informális csapatai ötleteket javasolhatnak Sepsiszentgyörgyért, melyeket a város lakossága szavaz meg. A legtöbb szavazatot kapott kezdeményezések egy díj formájában folyósított támogatásban részesülnek helyi költségvetési forrásból. Az összeget a Prospero Ifjúsági Egyesület a PONT Csoporttal partnerségben pályázta meg Sepsiszentgyörgy Önkormányzatától.

A program első kiadásában, 2019. szeptember és november között 27 kezdeményezés valósult meg, összesen 22 helyszínen, közel 3000 ember mozgósításával. A kezdeményezések megvalósításában mintegy 700 önkéntes fiatal vett részt.

A Com’ON Sepsiszentgyörgy program által szeretnék azokat a 14-35 éves, Sepsiszentgyörgyön élő, dolgozó vagy tanuló fiatalokat is megszólítani, akik nem feltétlen tagjai hivatalos szervezeteknek, így a kezdeményezéseket legalább 3 tagból álló informális csoportosulások javasolhatják. Tavalyhoz képest újdonságnak számít, hogy idén két külön kategóriában is pályázhatnak: a hátrányos helyzetű csoportok illetve a 14-17 év közötti fiatalok, az általuk javasolt kezdeményezéseket előnyben részesítik.

„Az a célunk ezzel a programmal, hogy felszínre hozzuk a fiatalokban rejlő kreativitást, a rengeteg pozitív energiát, amivel rendelkeznek, és hogy kialakítsuk a fiatal nemzedékben annak a kultúráját, hogy tenni kell a város és a közösség érdekében. Fontos, hogy egy város vezetője higgyen a város jövőjében, ez szükséges, de nem elégséges feltétele annak, hogy a város sikeres és versenyképes legyen, a közösségnek is kell hinnie ebben” –  nyilatkozta Antal Árpád-András, Sepsiszentgyörgy polgármestere.

A fiatalok által benyújtott, majd a lakosság által megszavazott kezdeményezések egyenként maximálisan 2500 lej értékű támogatásban részesülnek. Amennyiben a projekt igényei meghaladják a lehívható összeget, úgy a különbözetet a csapatoknak más forrásból kell fedezni. A támogatásra benyújtott programokon való részvételnek ingyenesnek kell lennie (nem kérhető belépőjegy), illetve a pályázóknak figyelembe kell venniük már a tervezés során az aktuális távolságtartási és járványügyi előírásokat is.

A 2020-as kiadás újabb lehetőséget kínál a fiatalok számára, hogy bekapcsolódjanak a helyi közösség fejlesztésébe, különös tekintettel az alábbi öt terület kihívásaira: helyek, témák, közösség, mozgás és kapcsolat, ezekről bővebben ITT olvashat.

„Sejtettük, hogy Sepsiszentgyörgyön van egy olyan típusú hajlandóság a fiatalok részéről, hogy kreatív dolgokkal álljanak elő és hogy olyan kezdeményezéseket valósítsanak meg ami jó a helyi közösség számára is. Sepsiszentgyörgyön a tavalyi kezdeményezések eredetiek voltak, lelkesek voltak a csapatok, autentikus volt az egész, ez a város számára fontos kiindulópontot jelenthet a későbbiekben is”– emelte ki Farkas András, a PONT Csoport vezetője.

A kezdeményezéseket július 20. és augusztus 20. között lehet benyújtani a comonsepsi.ro online felületen. A technikai ellenőrzés után a közönségszavazásra várhatóan augusztus 25. és szeptember 15. között kerül sor, a kezdeményezések pedig szeptember és november között valósulnak meg.



 

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön