hu
 
Csütörtök, 2026. Június 25.

Idén dr. Péter Sándor nyugalmazott magyar szakos tanár és újságíró vehette át a Pro Urbe díjat

2023.04.30

Az ünnepélyes átadóra a hagyományokhoz híven a Szent György Napok vasárnapján, április 30-án került sor a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron termében.

Sepsiszentgyörgy Önkormányzata 1997 óta évente „Pro Urbe – A Városért” díjban részesíti azokat a kiemelkedő személyiségeket, akik tudásukkal és önzetlen munkásságukkal városunkat és annak lakóit mindenkor legjobb tudásuk szerint szolgálták.

Idén dr. Péter Sándor nyugalmazott pedagógus, kutató, újságíró, iskola- és újságalapító, könyvkiadó, számos egyesület, társaság és szervezet létrehozója, rendezvényszervező vehette át a város díszpolgári címének megfelelő Pro Urbe díjat. Az ünnepélyes átadóra a hagyományokhoz híven a Szent György Napok vasárnapján, április 30-án került sor a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron termében.

Antal Árpád-András, Sepsiszentgyörgy polgármestere ünnepi beszédében kiemelte: A Pro Urbe-díjátadás egyben üzenet a saját közösségünknek is, hogy kellő kitartással és megfelelő odaadással érdemes nagyban gondolkodni. Itthon, Székelyföldön is vannak olyan emberek, akik a kötelezőnél sokkal többet tesznek és a szabadidejük  egy részét a közösség szolgálatára fordítják. Ugyanakkor üzenet a nagyvilágnak is: saját szülőföldünket szeretve, ahhoz ragaszkodva itthon is tudunk értéket alkotni.”

Dr. Péter Sándor 1941-ben született a Hargita megyei Bögözben. Tanári diplomát a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem bölcsészkarán szerzett magyar nyelv és irodalomból. Pedagógusi pályáját Baróton kezdte, ahol elindította a háború utáni első diáklapot Életünk címmel.

1967-ben az ifjúsági  szervezet oktatási  előadójaként kezdett dolgozni Sepsiszentgyörgyön, ezzel egyidőben a Székely Mikó Kollégium óraadó tanára, ahol az 1968-ban újraalakuló Népi Együttes egyik táncoktatója volt.

1968-ban kezdte újságírói pályáját, 1991-ig szerkesztő és rovatvezető a Megyei Tükörnél, illetve a Háromszéknél, valamint több lap munkatársa.

1990-ben kiadót hozott létre, amelynek legfőbb célja olyan segédkönyveket adni a tanulók kezébe, amelyek hozzáférhetőbbé teszik az irodalmi műveket, a nyelvi tudnivalókat és a matematika rejtelmeit. Kiadványai eljutnak Erdély számos magyar tanintézményébe, ezzel is öregbítve Sepsiszentgyörgy kulturális hírnevét.

1991-ben visszatért az oktatásba, a Kós Károly Szakközépiskola magyartanára volt nyugdíjazásáig, 2007-ig. A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének alapító tagja, jelenleg ennek a Kovászna megyei elnöki tisztségét tölti be. A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) külső köztestületének tagja, az MTA pedagógus-kutatói pályadíjának nyertese, a magyar kormány által odaítélt Trefort Ágoston-díj mindezidáig egyetlen erdélyi kitüntetettje. Megkapta a Román Oktatási Minisztérium Gheorghe Lazăr-díját, elnyerte az Apáczai- és az Ezüstgyopár díjat. Tagja az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetségének, a Kriza János Néprajzi Társaságnak, társelnöke a Háromszéki Magyar Tudományos Társaságnak. 

Dr. Péter Sándor munkájára ma is számítanak, kiadói tevékenysége mellett egyik kezdeményezője a Székelyföldi Műszaki Múzeum létrehozásának, szerkeszt, rendszeresen ír publicisztikát, folyamatosan jelennek meg könyvei.

A Pro Urbe díjat Antal Árpád-András, Sepsiszentgyörgy polgármestere adta át, a laudációt pedig Erdély András újságíró mondta. Az esemény színvonalát Opra Fruzsina Kitti énekesnő és Opra Balázs zongorista előadása emelte.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön

Határozott intézkedések a lakott területeken megjelenő medvék ellen Sepsiszentgyörgyön
2026.06.22

A hétvégén egy medvét eltávolítottak a Farm utcából és medvecsapdát állítottak fel az Oltmező utcában

Múzeumok Éjszakája a Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény épületében
2026.06.18

A Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény 2026. június 20-án csatlakozik a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. Az intézmény 17:00 és 22:00 óra között változatos programokkal várja az érdeklődőket.

Múzeumok Éjszakája 2026
2026.06.16

A Múzeumok Éjszakája 2026 rendezvénysorozathoz csatlakozva, az év legrövidebb éjszakáján, amíg kint besötétedik, az Erdélyi Művészeti Központban, a Székely Nemzeti Múzeumban, illetve a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben.