hu
 
Csütörtök, 2026. Június 25.

Kutatás készült Sepsiszentgyörgy leszakadt városi övezeteiről

2023.10.23

A Sepsi Helyi Akciócsoport a második Fejlesztési Terv kidolgozásán dolgozik

Az őrkői, szépmezői és Csíki negyedi városrészekben élő lakók bevonásával készítettek kutatást augusztusban és szeptemberben a Sepsi Helyi Akciócsoport felkérésére a második Fejlesztési Terv kidolgozásának részeként, amelynek célja, hogy az említett övezetek lakóinak életminőségén javítson. A tanulmány eredményeit sajtóértekezlet keretében mutatták be Antal Árpád András polgármester, Tóth Birtan Csaba alpolgármester és a GÁL Sepsi Helyi Akciócsoport képviselőinek jelenlétében Sólyom Andrea és Kiss Tamás szociológusok.

2018 és 2023 között a Sepsi Helyi Akciócsoport egy olyan fejlesztési terv megvalósításán dolgozott, amely a sepsiszentgyörgyi leszakadt városi övezetek lakóinak életminőségén igyekezett javítani. Jelenleg a második Fejlesztési Terv kidolgozása zajlik, a tanulmány ennek részeként készült. 

A kutatás során minden háztartást felkerestek az említett övezetekben. Az Őrkő negyedben 1620 személy lakik, körülbelül 200 személlyel kevesebben, mint tív évvel ezelőtt, ami főként a nemzetközi migrációnak, a külföldi munkavállalásnak és kisebb mértékű gyermekvállalásnak köszönhető. A Csíki negyedben több mint 3600, míg Szépmezőn 300 személy él. A három övezet lakosságának száma, a város összlakosságának 11 százalékát teszi ki. 

A jelen kutatás adatait, egy 2013-ban készült, akkor csak Őrkőre vonatkozó tanulmány eredményeivel hasonlították össze. Ezek értelmében az Őrkőn pozitív változások figyelhetők meg a lakhatás területén. Növekedett azoknak a háztartásoknak a száma, ahová be van vezetve az áram, és rá vannak csatlakozva a vízhálózatra. Több személynek van autója és lova, és különböző háztartási gépei, mint tíz évvel ezelőtt. Többen állnak alkalmazásban, ugyanakkor többen vállalnak munkát külföldön. Jelenleg kevesebben kapnak szociális támogatást, azonban csökkent azoknak a száma, akik egészségügyi biztosítással rendelkeznek. Az is megfigyelhető, hogy az iskolázottság szintje nem növekedett az elmúlt években, ennek okai összetettek. 

A kutatás során a lakók által megfogalmazott problémákra, igényekre is igyekeztek fényt deríteni. Kiderült, hogy a Csíki negyedben élők a legelégedetlenebbek a lakókörnyezetükkel, főként a közbiztonság hiánya miatt. Továbbá a tömbházak hőszigetelését, és a közösségi terek, parkok, játszóterek rendeltetésszerű használatát sorolták még a problémák közé. 

Az Őrkőn a kóborkutyák magas számát, a vandalizmust, és a szemetet emelték ki, ami elégedetlenséget okoz. Szépmezőn az aszfaltozott utcák, elérhetőbb közszállítás, orvosi ellátás, délutáni oktatás és más közintézmények hiányát sorolták fel a lakók. 

A Csíki negyedben élők úgy vélik, hogy a jövőben sem fog jó irányba változni a lakókörnyezetük alakulása, míg az őrkői és a szépmezői lakók optimistábbak a javulást mértékét illetően a környezetüket tekintve. 

Megoldásokat minden esetben részben infrastrukturális beruházások jelentenénenek, amelyeket az önkormányzat már az elmúlt években is eszközölt saját és európai uniós forrásokból is, a fejlesztéseket a jövőben is folytatja. Továbbá pedig olyan szolgáltatások bevezetése is szükséges, amelyek a közösségi tagjait segíti egy decensebb élet kialakítása érdekében.

A mi közös érdekünk ezeknek a városrészeknek a rendezése és a problémák megoldása” – mondta Antal Árpád András polgármester, továbbá hangsúlyozta, hogy a tanulmány mindenképpen hasznos a közpolitikák kitalálására, hiszen a dolgok jó irányba haladnak, ahol meg nem, ott meg kell nézni, hogy milyen területeken kell változtatni, hogyan lehet megoldásokat találni. 

A a Sepsi Helyi Akciócsoport a második Fejlesztési Terv kidolgozására készül, így a 2024-2029-es időszakban újabb 5,6 millió eurós támogatás elnyerésével tovább lehet folytatni az elkezdett munkát a város említett övezeteiben.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön

Határozott intézkedések a lakott területeken megjelenő medvék ellen Sepsiszentgyörgyön
2026.06.22

A hétvégén egy medvét eltávolítottak a Farm utcából és medvecsapdát állítottak fel az Oltmező utcában

Múzeumok Éjszakája a Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény épületében
2026.06.18

A Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény 2026. június 20-án csatlakozik a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. Az intézmény 17:00 és 22:00 óra között változatos programokkal várja az érdeklődőket.

Múzeumok Éjszakája 2026
2026.06.16

A Múzeumok Éjszakája 2026 rendezvénysorozathoz csatlakozva, az év legrövidebb éjszakáján, amíg kint besötétedik, az Erdélyi Művészeti Központban, a Székely Nemzeti Múzeumban, illetve a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben.