hu
 
Szerda, 2026. Június 24.

Napenergiával is működik a szennyvíztisztítás Sepsiszentgyörgyön

2024.03.07

Sepsiszentgyörgy szennyvíztisztító telepének energiahatékonyságát fejlesztette európai uniós támogatással a Közüzemek Rt., amely által a szükséges energiamennyiség 55 százalékát megtermelik - erről számolt be közös sajtótájékoztatón Antal Árpád polgármester és Kozsokár Attila, a Közüzemek Rt. igazgatója.

Ahhoz, hogy a sepsiszentgyörgyiek jó minőségű, folyamatosan működő közszolgáltatásokat kapjanak, fontos, hogy a különböző szolgáltatások mögé olyan rendszereket hozzanak létre, amelyek a folyamatos energiaellátást tudják biztosítani az intézmények számára, ehhez pedig előszőr az energiafüggőség problémáját kell megoldani. Az elmúlt években a Közüzemek Rt. két olyan beruházást valósított meg, amely által a szennyvíztisztító központ energiahasználatának túlnyomó részét önerőből tudja fedezni.

„Azért dolgozunk, hogy Sepsiszentgyörgy és annak különböző intézményei a következő években is minél ellenállóképesebbek legyenek a kívülről érkező hatásokkal, sokkokkal szemben. Jelen esetben az energiafüggőséget szükséges felszámolni minél nagyobb mértékben, amelynek eredményeképpen a szennyvíztisztító központ energiahasználatának több mint 55 százalékát saját erőből tudják megtermelni. Ez két beruházás révén valósult meg, az egyik a biogáz, amely egy nagyobb mennyiségű energiát termel, a másik pedig a napelempark. Én úgy vélem, hogy ez rendkívül fontos, és a továbbiakban el kell érjük azt, hogy az energiafogyasztás 100 százalékát saját erőből lehessen megtermelni” – hangsúlyozta a polgármester.

A szennyvíztisztító állomáson a biogáz használata mellet most már fotovoltaikus napelemek segítségével hatékony és környezetbarát módon tudják fedezni az energiaszükséglet egy részét. Ez azért is fontos, mert ezáltal maguk rendelkezhetnek az energiaforrások fölött, és ha minél kisebb mértékben kell külső forrásokra támaszkodni, annál biztosabb az üzemeltetés folytonossága.

„Ebben a beruházásban az a jó, hogy napsütésben a teljes fogyasztásunkat le tudjuk fedni napenergiából. Ez kiegészíti a biogáz által nyújtott teljesítményt, ami a szennyvíztisztító energiaszükségletének 20-25%-át fedi le. Vannak olyan periódusok, amikor a fotovoltaikus rendszerünk vissza tudna tölteni a hálózatba, ez meg is fog történni, mihelyt jóváhagyják a proszumer státusunkat. Mivel a szennyvíztisztító a legnagyobb fogyasztónk, fontos volt, hogy ezt tudjuk lefedni saját forrásokból” – közölte ki a közüzemek igazgatója.

A sepsiszentgyörgyi szennyvíztisztítónál 290 kW-os rendszert telepítettek. Az Európai Unió Kohéziós Alapjából biztosított, Nagy Infrastruktúra Operatív Program keretében elnyert, vissza nem térítendő támogatásból megvalósított beruházás összege közel egymillió lej. 

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön

Határozott intézkedések a lakott területeken megjelenő medvék ellen Sepsiszentgyörgyön
2026.06.22

A hétvégén egy medvét eltávolítottak a Farm utcából és medvecsapdát állítottak fel az Oltmező utcában

Múzeumok Éjszakája a Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény épületében
2026.06.18

A Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény 2026. június 20-án csatlakozik a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. Az intézmény 17:00 és 22:00 óra között változatos programokkal várja az érdeklődőket.

Múzeumok Éjszakája 2026
2026.06.16

A Múzeumok Éjszakája 2026 rendezvénysorozathoz csatlakozva, az év legrövidebb éjszakáján, amíg kint besötétedik, az Erdélyi Művészeti Központban, a Székely Nemzeti Múzeumban, illetve a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben.