hu
 
Csütörtök, 2026. Június 25.

Hétfőn indul a varjúriasztás az Erzsébet Parkban

2011.10.14

Hétfőn, azaz október 17-én kezdi el a sepsiszentgyörgyi Rara Avis Madárvédő Egyesület a megyeszékhely központi, Erzsébet parkjában a varjak és a csókák riasztását. Az egyhetes akcióról és előzményeiről Kelemen László, az egyesület elnöke számolt be csütörtökön.

A madárvédők a polgármesteri hivatalával partnerségben látnak neki a riasztásnak, a szükséges műszaki felszerelést már beszerezte az egyesület, ez hangszórókból és öt darab sztroboszkópból áll, amelyeket a szervezet önkéntesei mozgatnak majd a technikai felelősök irányításával. Kelemen elmondta, hogy a riasztást azokon a részeken végzik majd, ahol nagyobb rajokban gyűlnek össze a madarak éjszakai pihenőre. Minderre hétfőtől, este tíz órától kerül sor egy héten át, és a hatékonyság végett az önkormányzat részéről ígéretet kaptak arra nézve, hogy az akciók alatt a közvilágítást kikapcsolják a parkban és a környékén (így lehet hatékony a fényjelekkel történő riasztás). Az elnök elmondta, a tapasztalatok azt mutatják, hogy a madarakat zavarja az erős fény, illetve adott hangok, így várhatóan hatásos lesz a riasztás. Nem zárható ki ugyanakkor, hogy a varjak és szarkák átköltöznek a tömbháznegyedekbe, ha ez megtörténik, akkor folytatni kell ott is a tevékenységet. A siker lehetőségét erősíti az is, hogy ezek a madarak az október és március közötti időszakban tanyáznak a parkban, illetve télen egy időre eltűnnek és csupán januárban jelennek meg újból, nem itt költenek – ezért nem valószínű, hogy nagyon ragaszkodnának a parkbéli helyükhöz.

A varjak elleni fellépés azért is válik egyre sürgősebbé, mert már több egyed is lemondott a vándorlásról (így a sérült vagy túl fiatal madarak), és már fészeknyomokat is találtak. Ha ezek a szárnyasok „letelepednek”, akkor az elűzésük sokkal nehezebbé válik.

A berendezés beszerzését a megyeszékhelyi önkormányzat fedezte. Az akció teljes költségvetése 4500 euró, és megközelítőleg 15 személy vesz részt benne. A riasztást időszakosan egészen márciusig végzik, erre nézve szórólapokat is szétosztanak a lakosság figyelmeztetésére.

Kelemen ugyanakkor felidézte, hogy az egyesület tavaly és tavalyelőtt is felvette a kapcsolatot egy madárriasztásra szakosodott, magyarországi vállalattal, hogy közösen találjanak megoldást, de ez a kezdeményezés végül elakadt. Ezt követően keresték meg az önkormányzatot, amely felajánlotta az anyagi segítséget.

A madarak száma az elmúlt időszakban megduplázódott, és a becslések szerint megközelítőleg 20 ezerre tehető.

\"\"

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön

Határozott intézkedések a lakott területeken megjelenő medvék ellen Sepsiszentgyörgyön
2026.06.22

A hétvégén egy medvét eltávolítottak a Farm utcából és medvecsapdát állítottak fel az Oltmező utcában