hu
 
Péntek, 2026. Június 26.

Idén dobogós helyre számítunk a Nemzeti Vágtán

2012.05.16

Székely Vágta, másodszor

A kedvező szabályzatmódosításoknak köszönhetően idén mindenképp dobogós helyre számítanak a Székely Vágta szervezői a Nemzeti Vágtára bejutó lovasaiktól. A versenyszabályzat több pontban is változott: kizárták az angol telivéreket, és a lovak életkorát négyről öt évre növelték. A budapesti Nemzeti Vágtára ebben az évben a két legjobb lovas juthat ki, a harmadik székelyföldi képviselő Sepsiszentgyörgy lovasa lesz, direkt benevezőként.

Május 15-én, kedden tartotta első sajtótájékoztatóját a Székely Vágta szervezőcsapata, amelyen részt vett Bendes Csaba is, a Nemzeti Vágta előfutamainak felelőse, valamint benevezési igazgatója, Sztakics Éva alpolgármester, a rendezvény főszervezője, Tamás Sándor megyei tanácselnök, a lovasesemény védnöke, és Demeter János megyei önkormányzati alelnök, az Óriáspince-tető egykori felfedezője és „atyja”. Elsőként Bendes Csaba ismertette az idei módosításokat, majd beszámolt arról is, hogy a Nemzeti Vágta jogtulajdonosa, a Lovasok Kft. és a Székely Vágta szervezőcsapata két évre aláírta a  megállapodást, ez azt jelenti, hogy már kijelenthetjük: 2013-ban is biztosan lesz Székely Vágta. „Mi nagyon büszkék vagyunk egyetlen határon túli előfutamunkra, a tavalyit is kiválónak értékeljük. Az idei módosítások pedig nagyon kedveznek a székely lovasoknak, ahogyan elszántságukat ismerem, a középdöntőben, de akár a döntőben is végezhetik a székely indulók” – emelte ki Bendes Csaba. A szervezők behoztak még egy változást a lovasok számára: idén lehet használni patkósarkakat, ami jelentősen megkönnyíti és biztonságosabbá is teszi a lovaglást.

Tamás Sándor megyei elöljáró azt hangsúlyozta, hogy abban bíznak, hogy a Székely Vágtával egy rangos lovasesemény alapköveit helyezték el. A rendezvény felöleli az összes lovassportágat, és színvonalas kikapcsolódást kínál mind a lószerető, mind a kultúrát kedvelők számára. „Az idei Székely Vágtát minőségében és tartalmában is sokkal jobbra tervezzük, az esélyegyenlőség megadását pedig külön díjazom, hiszen így már biztos vagyok benne, hogy a székelyek ott állnak majd a Nemzeti Vágta valamelyik dobogós helyén” – fogalmazott Tamás Sándor.

A helyszínt is éri némi változás. Az Óriáspince-tetőn felállított létesítményt még a tavaly megerősítették, az emlékmű köveit pedig kicserélik, hogy még hangsúlyosabb legyen annak formája, szimbolikája. Meglepetéssel is készülnek, de erre csak a helyszínen derül majd fény – tájékoztatott Demeter János megyei alelnök.

Sztakics Éva alpolgármester a kulturális programokról beszélt. A kétnapos eseményen az alternatív lovasprogramok kapnak nagy hangsúlyt, ezek mellett két kulturális előadást terveznek. Szombat este mintegy 20 helyi lovas részvételével és a komáromi Magyar Lovas Színház előadásában Kacsóh Pongrácz-Petőfi Sándor János Vitéz című operettjét láthatja a nagyérdemű. Vasárnap este a NemEz együttes jubileumi koncertjére kerül sor, majd a díjátadó után a Táncpromenád című produkcióval készül a Háromszék Néptáncegyüttes, a Százlábúak gyermek-néptáncegyüttes, a dicsőszentmártoni Kökényes Táncegyüttes és az M Studio. A produkció erre az alkalomra készül, Ivácson László koreografálásában. „Az volt az elsődleges célunk, hogy a helyi hagyományok, a néptánc uralja a kulturális részt, hiszen saját hagyományaink mutatják meg értékeinket” – emelte ki Sztakics Éva alpolgármester.

A kulturális programok mellett bövűl a székely termékek vására, valamint a Székelyföldi Kézművesek Szövetségével közösen kézműves sátrak is helyet kapnak.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön

Határozott intézkedések a lakott területeken megjelenő medvék ellen Sepsiszentgyörgyön
2026.06.22

A hétvégén egy medvét eltávolítottak a Farm utcából és medvecsapdát állítottak fel az Oltmező utcában