hu
 
Péntek, 2026. Június 26.

Szolnokra utazik a nemzet kenyere

2012.08.18

Székelyföldön a nagy kenyeret gyakran emlegetik malomkő méretű kenyérként. A Sepsiszentgyörgyön sült Nemzet Kenyere mellett azonban, a malomkő is eltörpül: a megközelítőleg 130 kilós kenyér a Diószegi Pékség kemencéjében készült el.
 
„Azokkal osztjuk meg kenyerünket, akik hozzánk tartoznak, akikkel egyformán gondolkodunk és érzünk. Ezért veszünk az idén is részt a Nemzet Kenyere kezdeményezésben. A kenyér nem csupán alapétel, hiszen szimbóluma számunkra egyértelmű: az életet jelképezi. A szolnokiak felkéréséhez szívesen csatlakoztunk, és úgy éreztük, hogy a vidékre jellemző, székely hagyományok szerint készült kenyeret kell küldenünk Magyarországra, nemzeti ünnepünkre. Ilyen módon Háromszék, Székelyföld és Erdély is szervesen jelen lesz a mindannyiunkat összekötő eseményen” – fogalmazott Tamás Sándor, a megyei önkormányzat elnöke.
 
Kovászna Megye Tanácsa és Sepsiszentgyörgy önkormányzata közösen képviselteti magát a szolnoki eseményen, ahol Szent István napján vágják fel a Nemzet Kenyerét. A két önkormányzat különlegesen impozáns kenyerét a Diószegi Pékség készítette. Augusztus 17-én, pénteken 8 óra alatt sült meg a kenyér, amely méretével is lenyűgöz. Sztakics Éva, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere, és Tamás Sándor székely zászlót terítette le az óriás kenyeret, „nem csak a kenyerünket, hanem a lelkünket is megosztjuk a magyarországiakkal" – fogalmaztak, így a különleges csomagolás a székelyföldiek ajándékát Szolnokig kíséri.


Fotó: Henning János


A kenyér elkészítése bonyolult folyamat: a 174 kilós nyers tésztát, fémkerettel erősített, óriási, több mint 20 kilós péklapáttal vetették a téglakemencébe: a művelethez hat ember segítségére volt szükség. A kész kenyeret hasonlóan nehéz volt kiemelni a kemencéből, bár a készítőknek már nagy gyakorlata van a hatalmas kenyerek sütésében. Diószegi László a pékség tulajdonosa elmondta: a korábban sütött 100 kilós kenyér, méretre csupán fele a nemzeti ünnepre szánt pékárúnak.
 
A szolnokiakat képviselő Harcsa Béla elmondta: Sepsiszentgyörgyön és Szolnokon is ugyanabban az időben szentelik meg a kenyeret – véleménye szerint ezzel a gesztussal új ünnepet teremtett a két város.
 
Ekkora tárgy szállítása kihívás, hiszen egy személygépkocsi tetején is nehezen férne el a házikenyér. A szállításról Diószegi László gondoskodik: Magyarországon, augusztus 20-án ő képviseli majd Sepsiszentgyörgyöt, Kovászna megyét.
 

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön

Határozott intézkedések a lakott területeken megjelenő medvék ellen Sepsiszentgyörgyön
2026.06.22

A hétvégén egy medvét eltávolítottak a Farm utcából és medvecsapdát állítottak fel az Oltmező utcában