hu
 
Péntek, 2026. Június 26.

Nagyobb az adózási kedv

2013.03.08

Március elsejével már lejárt a korábban biztosított tízszázalékos adókedvezmény, akik ebben a hónapban akarnak eleget tenni adózási kötelezettségüknek, még kedvezményben részesülnek: öt százalékkal kevesebbet kell befizetniük a város kasszájába.

– Összességében elmondhatom, elégedett vagyok az első két hónapi adóbefizetés mértékével Sepsiszentgyörgyön – közölte Sztakics Éva Judit, a megyeszékhely alpolgármestere.

Tájékoztatása szerint nagyon sok magánszemély igénybe vette a januárra és februárra az önkormányzat által meghatározott tízszázalékos adókedvezményt, ez abban az esetben volt érvényes, ha egész évre befizették a megállapított összeget.

– Összességében az adóbefizetési arányok a magánszemélyek esetében hasonlítanak a tavalyihoz, enyhe növekedés mutatható ki, ez százalékban kifejezve azt jelenti, hogy míg tavaly 53,4 százalékban fizették ki az adókat, addig most ez az arány 53,6 százalékot tesz ki – mondta az alpolgármester.

Sztakics Éva kiemelte, nagyobb emelkedést tapasztaltak a szállítóeszközökre vonatkozó adóbefizetésnél: tavaly ebben a kategóriában 38,4 százalékos volt a befizetés mértéke, idén 39,7 százalékos.

– Értékben azonban jelentősebb növekedést jegyeztek az adóhivatalnál, ugyanis 2012 első két hónapjában a magánszemélyeknél az épületek után 1 435 000 lejt fizetettek be a városlakók, ez idén 1 695 000 lejre emelkedett – közölte az alpolgármester.

Ugyanakkor kiemelte: a sokat vitatott, jogi személyeket érintő ingatlanadó-emelés körüli elégedetlenség csak a vállalkozók egy kis rétegét érintette, hiszen a befizetési arányok, a befizetési kedv egyáltalán nem azt tükrözi, hogy a vállalkozók „adósztrájkba” léptek volna.

– Míg tavaly az év első két hónapjában a jogi személyek 1 263 452 lejt fizettek be épületadó címén, idén 2 039 820 lej érkezett az adóhivatalba, ami 61,4 százalékos növekedést jelent. Ha figyelembe vesszük az ötven %os ingatlanadó-emelkedést, akkor is az derül ki, hogy idén még nagyobb arányban fizették be az adókat, mint tavaly, ezért alaptalan adósztrájkról beszélni – mondta Sztakics Éva.

Véleménye szerint a sepsiszentgyörgyi jogi személyek megértették, miért volt szükség az adó megemelésére, a kereskedelmi és iparkamara munkatársai jelenleg is dolgoznak a pályáztatási rendszeren, hogy a befizetett adótöbbletből bizonyos összegeket a cégek visszaszerezhessenek, ennek feltételei várhatóan a hónap végén dőlnek el. Az első félévi adókat egyébként március 31-ig kell befizetni.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön

Határozott intézkedések a lakott területeken megjelenő medvék ellen Sepsiszentgyörgyön
2026.06.22

A hétvégén egy medvét eltávolítottak a Farm utcából és medvecsapdát állítottak fel az Oltmező utcában