hu
 
Péntek, 2026. Június 26.

Az energiatakarékos város

2013.08.02

Cél a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése

Sepsiszentgyörgy 2011-ben csatlakozott az Európai Unió által javasolt Polgármesterek Szövetségéhez az Újratermelődő Energiaforrások nevű projekt részeként, amelynek célja, hogy 2020-ra – 1990-hez képest – 20 százalékkal csökkentsék a települések a szén-dioxid-kibocsátásukat, emellett az is prioritás, hogy 20 százalékkal növeljék az energetikai hatékonyságot.

Ez viszont kötelezettségekkel jár, egy tervet kellett kidolgozni ennek érdekében, ami azért fontos, mert enélkül a 2014-ben kezdődő uniós pályázati ciklusban már nem lehet bizonyos projektekre pályázni. Sepsiszentgyörgy számára a tervet egy brassói cég készítette el. 2008-as adatokat összesítve született egy kimutatás arról, hogy a municípium hatáskörébe tartozó kulturális, tanügyi, sport- és adminisztratív intézmények a különböző energiahordozókból (áram, gáz, víz) mennyit fogyasztottak, felmérték a gépkocsiparkot, beleértve a közszállítási vállalat gépparkját is. Becslés is készült arra vonatkozóan, hogy hány autó van a városban, mekkora a tranzitforgalom, ennek milyen hatása van a környezetre. Ugyanakkor felbecsülték az épületek állapotát is, a nyílászárók, falak, tetőszerkezetek helyzetét is megvizsgálták, hogy az energiaveszteséget tudják meghatározni. A dokumentáció idén áprilisban készült el, május 30-án fogadta el a tanács.

Ezen kimutatások alapján a célkitűzés az, hogy Sepsiszentgyörgy 2020-ig 20 százalékkal csökkentse a szén-dioxid-kibocsátást. A felmérés során összesen öt kategóriát vizsgáltak meg: az önkormányzat alárendeltségébe tartozó közintézmények épületei kerültek elemzésre, ugyanezek belső megvilágítását is górcső alá vették, hiszen bizonyított tény, hogy a belső terek, irodák nem megfelelő világítása az egészségre rossz hatással van, a dolgozók fáradtnak érezhetik magukat. A közterek, utcák megvilágítását is szemügyre vették, de a legfontosabb elem mégis az autós közlekedés optimalizálása, ezen belül is közszállítási vállalat buszparkjának a kicserélése lenne, hiszen ez az egyik legnagyobb szén-dioxid-forrás. A tanulmányban azt is megjegyzik, hogy a napelempark megépítésére vonatkozó nyertes pályázat biztosítani fogja az önkormányzat intézményei számára a belső világítást, és a köztéri, utcai megvilágítást is, bizonyos fokú energetikai függetlenséget adva a megyeszékhelynek. A városháza tervezi, hogy a következő uniós pályázati ciklus során integrált projekteket dolgoz majd ki, amely például iskolák teljes felújítására szolgálannak érdekében, hogy az energiaveszteség az intézményekben minél kisebb legyen.


Fotó: Vargyasi Levente

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön