hu
 
Péntek, 2026. Június 26.

Felmérni a klímaváltozás hatásait

2013.08.09

A fokozódó szárazság gondokat okozhat

Sepsiszentgyörgy önkormányzata, közösen a Kovászna Megyei Környezetvédelmi Ügynökséggel részt vesz egy nemzetközi konzorciumban, amelyhez 21 európai uniós város csatlakozott.

A tavaly szeptemberben rajtolt projekt célkitűzése, hogy a települések egymással tudást és tapasztalatot osszanak meg, olyan adaptációs stratégiákat dolgozva ki, amely a klímaváltozás során kialakuló természeti csapások hatásait orvosolná. Romániából egyedül Sepsiszentgyörgy került be a konzorciumba, minden költséget az Európai Bizottság állt.

Az Európai Unió kiemelten kezeli a klímaváltozás következtében egyre gyakrabban kialakuló és a városokat fenyegető időjárási és környezeti hatások megelőzését. Bizonyított tény, hogy az utóbbi években egyre több helyen váltak gyakorivá az extrém időjárási jelenségek. A 21 város között Sepsiszentgyörgy viszonylag előkelő helyen szerepelt a tekintetben, hogy nálunk még nem tapasztalható nagymértékben a szélsőséges időjárás hatása, habár a megfigyelések azt mutatják, megyeszinten a városban és környékén hull a legkevesebb csapadék. Ennek ellenére az ivóvízkészlet mennyisége megfelelő, és olyan zöld projektek is folyamatban vannak, amelyek valamennyire ellensúlyozzák majd a klímaváltozás hatásait.


Fotó: Henning János


A városháza pályázati irodájának közlése szerint egy város adaptációs stratégiájának kidolgozása évekbe telik, Sepsiszentgyörgy ennek még nagyon az elején, a tanulófázisban van. Akciócsoportot hoztak létre, amelybe az önkormányzat igyekezett olyan szolgáltatókat, intézményeket, gazdasági szereplőket bevonni, akik érintettek lehetnek és tenni is tudnak annak érdekében, hogy ez a stratégia megvalósuljon. Ilyen intézmény Kovászna Megye Tanácsa, a megyei közegészségügy igazgatósága, a gyermekjogvédelem, a Katasztrófa-védelmi Felügyelőség (ISU), a Tega Rt., a Közművek Rt., a Multitrans közszállítási vállalat, a város általános urbanisztikai tervét elkészítő tervezőcég, de emellett civil szervezeteket is bevonnak a projektbe.

A 21 várost három csoportra osztották, mindegyikben két olyan településsel, amelyek tapasztalattal rendelkeznek a klímaváltozás hatásainak kezelését illetően. Sepsiszentgyörgy Drezdával és Birminghammel került egy csoportba. A megyeszékhelyi küldöttség tavaly novemberben járt Drezdában, idén márciusban pedig Birminghamben, májusban a megyeszékhely látta vendégül ezek küldötteit.

Ismertették velük Szentgyörgy zöld beruházásait, terveit, a fejlődési irányt, melyet az élhetőbb város érdekében követni szeretnének, ugyanakkor a megyei önkormányzat hulladékgazdálkodási projektjét, valamint a Közművek víz- és csatornahálózatának felújítási tervét is bemutatták. Következik a hatások beazonosítása, illetve a tervek kidolgozása. A projekt szorosan kapcsolódik a múlt héten napvilágot látott, a szén-dioxid-kibocsátás visszaszorítását célzó tervhez.

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön