hu
 
Péntek, 2026. Június 26.

Szórványtábor ötödször

2013.08.30

Idén ötödik alkalommal biztosított táborozási lehetőséget szórványban elő gyerekek számára Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala. Augusztus 26–31. között 46 gyerek élvezhette a Sepsiszentgyörgy közelében található benedekmezei gyerek- és ifjúsági táborban zajló programokat, melynek különlegessége, hogy a Bákó megyei, lujzikalagori oktatási kirendeltségtől érkező gyerekek is részt vettek az egyhetes programsorozaton, együtt a dévai Téglás Gábor Elméleti Líceum, valamint a sepsiszentgyörgyi Nicolae Colan Általános Iskola diákjaival.

„A Téglás Gábor Elméleti Líceumból érkező gyerekek csoportja nagyon várta a Lujzikalagorból érkező csángó gyerekeket, és örömmel látjuk, hogy próbálnak velük magyarul beszélni, habár ők csak az igazi csángó nyelvet ismerik”– számolt be Orbán Juliánna, a Téglás Gábor Elméleti Líceum matematika szakos tanárnője.

A programkínálat igen sokszínű volt: kézműves tevékenységek során a gyerekek agyagedényeket készítettek, kipróbálhatták a gyöngyfűzést, valamint megtanultak nemezelt labdát készíteni. A résztvevők körében nagy sikert aratott a csoportos logikai vetélkedő is, de a gyerekek leg­inkább az egész napos kirándulást várták. Első állomás a sepsiszentgyörgyi Vadászati kiállítás, ahol a résztvevők nemcsak a helyi és afrikai állatvilággal ismerkedhettek, hanem a virtuális vadászatot is kipróbálhatták. Ezt a Szent Anna-tó követte, visszafele útba ejtve Bálványosfürdőt, Kézdivásárhelyet, Gelencét és Kovásznát. Szombaton, a táborozás utolsó napján tábortűz, záró ünnepség és díjátadás során búcsúztatták a táborlakókat.

„Három évvel ezelőtt is voltam ebben a táborban. Most a legjobban a Kárpátokat bemutató szoba tetszett a vadászmúzeumban. A kedvencem a nagy medve volt, ilyet még élőben, ilyen közelről nem is láttam” – osztotta meg élményeit a 13 éves, Déváról érkező Dinke Noémi.

Kolozsi Tímea, a Nicolae Colan Általános Iskola tanulója először vesz részt szórványtáborban: „A logikai vetélkedő tetszett a legjobban, a kézműves foglalkozáson pedig készítettem agyagtálat, karkötőt gyöngyből és nemezlabdát. Már sok mindenkivel ismeretséget kötöttem, nagyon könnyen barátkozom.”



Az óriásmedve bizonyult a legérdekesebbnek a vadászmúzeumi látogatáson (Fotó: Henning János)

 

A tábor létrejöttének fontossága a szórványban élő magyar gyerekek számára a magyar nyelv használatában és a magyar közösségben eltöltött idő minőségében rejlik.

„Az önkormányzat szórványtábor-programja öt évvel ezelőtt indult, amikor a Székely Mikó Kollégium diákjai levelezést kezdeményeztek a dévai Téglás Gábor Elméleti Líceum tanulóival. A féléves levelezés során a gyerekek megismerték egymást, és Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatalának segítségével megtörténhetett a személyes találkozás is a benedekmezei táborban” – ismertette a tábor kezdeteit Sztakics Éva Judit alpolgármester. A kezdeményezés kedvező visszhangján felbuzdulva, azóta minden évben táborozási lehetőséget kínál az önkormányzat a szórványban élő gyermekeknek és egy sepsiszentgyörgyi iskola diákjainak. A táborozó gyerekek közt többen már visszatérő vendégek, bizonyítva, hogy a kitűzött célok megvalósulni látszanak: fontos, hogy barátságok szövődjenek, és a kialakult kapcsolatok megmaradjanak a székelyföldi és a szórványban élő gyerekek közt – vallják a tábor szervezői.

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön