hu
 
Péntek, 2026. Június 26.

Képzés a migrációs folyamatok kezelésére

2014.01.24

A tavaly november végi, a migrációs témakörben rendezett fókuszcsoportos beszélgetéseket követően, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat szervezésében egy újabb rendezvényre került sor január 20-án a SEEMIG – A migráció és a migrációs hatások kezelése Délkelet-Európában c. projekt keretén belül. Kolozsvári és csíkszeredai társadalomkutatók olyan helyi és regionális intézmények képviselőinek tartottak előadásokat, akik maguk is gyakran szembesülnek munkájuk során a vándorlási folyamat megannyi aspektusával.

Oláh Sándor, a csíkszeredai KAM – Regionális és Antropológiai Kutatások Központjának munkatársa a székelyföldi migráció előtörténetével vezette be a hallgatókat a térség belső, illetve határokon átnyúló vándorlási mozgalmaiba a 19. század közepétől a régió arculatát az erőszakos urbanizációs és iparosítási folyamatok révén alaposan átrajzoló 1970-es évekig, majd ezt követve Horváth István, a kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet (NKI) elnöke elemezte a demográfiai mutatók alakulását napjainkig, különös tekintettel a bizonyos korok népességpolitikai, valamint migrációs szabályozására. Mindkét előadás rávilágított az elvándorlás motivációs korspecifikumára, illetve arra, hogy egyre kevésbé érvényesül a migráció cirkuláris jellege, ami bizonyos régiók gazdasági fenntarthatóságát veszélyezteti. Ez talán kevésbé érvényes Székelyföldre, ahol az elvándorlási és népszaporulati mutatók kedvezőbbek az országos átlagnál, részben az erősebb regionális identitásnak is köszönhetően, véli Bodó Julianna, a Sapientia Egyetem oktatója, aki a migráció és a fejlődés fogalmak fölött reflektált előadásában.

A migránsoknak, valamint az itthon hagyott családtagoknak romániai nyilvántartása tele van anomáliákkal, a szakintézmények szakmaiatlanságának iskolapéldája az Országos Statisztikai Hivatal, mely bő kétmillió személlyel elszámolta az ország népességét, s ez beláthatatlan következményekkel járhat a közpolitikák, a nagyléptékű stratégiák kidolgozása folyamán, hívta fel a figyelmet Kiss Tamás, a NKI szociológus munkatársa.

A részvevők Barna Gergő szociológus jóvoltából  az elérhető hazai, illetve nemzetközi adatforrásokkal, adatértelmezési és alapfokú elemzési technikákkal is megismerkedhettek, hiszen különösen fontos a közigazgatásban dolgozók számára, hogy a lehető legpontosabb adatok ismeretében lássák el feladatukat, szolgálják a lakosságot.

(Buja Gergely)


Fotó: Palkó István-Zsolt
 

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön