hu
 
Péntek, 2026. Június 26.

Cél: hatékony migrációs politikák kidolgozása

2014.02.10

2014. január 27-30. között a sepsiszentgyörgyi önkormányzat küldöttsége részt vett a SEEMIG – A migráció és a migrációs hatások kezelése Délkelet-Európában projekt immár ötödik, szófiai találkozóján.
A transznacionális projekt partnerei kutatóintézetek, egyetemek, statisztikai hivatalok, helyi és regionális önkormányzatok Délkelet Európa nyolc országát képviselik (Ausztria, Bulgária, Magyarország, Olaszország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia), a magyarországi Központi Statisztikai Hivatal koordinálása alatt a térség intenzív migrációs folyamatának feltérképezésére vállalkoztak, az elvándorlók adatrögzítésének összehangolását, regionális és nemzeti közpolitikák kidolgozását tűzték ki célul.
A projekt kifutási ideje harminc hónap, 2014. november végén zárul, összköltségvetése 3,2 millió EUR. Sepsiszentgyörgy önkormányzata mellett az országból Hargita Megye Tanácsa és a kolozsvári Kisebbségkutató Intézet vesz részt a programban.
A szófiai konferencián elhangzottak a korábbi ismereteket erősítették meg, déli szomszédunk demográfiai mutatói, migrációs tendenciái meglehetősen összecsengenek a szomszédos országok (délszláv térség, Albánia, Románia) indikátoraival. A Világbank adatai szerint a vizsgált térség országainak 17 millió állampolgára élt 2010-ben egy másik ország határain belül, azóta ez a szám tovább növekedett. A nettó kibocsátó országok jelentős népességveszteséget regisztráltak, ami a negatív népességmozgási mutatókkal együtt egyes térségek gazdasági fenntarthatóságát veszélyeztetik közép- és hosszútávon. Olyan országok gazdaságát, mint Moldávia vagy Albánia, ahol a külföldről hazaküldött pénzösszegek a GDP 10%-át is elérik, merőben meghatározzák a migrációs folyamatok, illetve a járulékos társadalomszerkezeti, demográfiai változások. Európában Bulgáriával egyetemben Románia lakossága öregszik a legnagyobb iramban, s míg a térségünkből elvándorló, jellemzően a fiatal, a 24-34 évesek korosztályából kikerülő munkavállalók a célországok piacainak munkaerőhiányát valamelyest lefedik, s integrálódva a nyugati társadalmak öregedési folyamatát lassítják, addig a származási térségek fokozódó munkaerő- és szakemberhiánnyal, alacsony születési arányszámmal, gazdasági fenntarthatatlansággal szembesülnek, s ezek a folyamatok a különféle szociális ellátórendszerek (egészségügy, nyugdíjpénztár stb.) összeomlását eredményezhetik. Mivel a cirkuláris migráció elmélete egyelőre megdőlni látszik, azaz nem tapasztalható a huzamosabb ideje elvándoroltak tömeges visszaköltözése, a megoldást az jelentheti, ha a mostani kibocsátó országok egyre inkább célországgá, befogadó országgá válnak, és úgymond pótolják az elvándorolt tömegeket. Ez természetesen egy egész sor kulturális és szociális kérdést, beilleszkedési, illetve befogadási problémát vet majd fel, melyeket főleg regionális és helyi szinten kell kezelni.
A projekt egyik célja a helyi, regionális és nemzeti szintű közigazgatási szereplők és politikai döntéshozók segítése a migrációs folyamatok kezelését célzó stratégiák kialakításában, a hatékony adatgyűjtésben és a megfelelő közpolitikák kidolgozásában.
Ennek érdekében a projektben eddig felhalmozott ismeretek alapján társadalomkutatók irányításával Sepsiszentgyörgyön máris elkezdődött egy széleskörű együttműködés számos olyan intézmény és szervezet bevonásával, melyek működésük során a migráció folyamatának megannyi hatásával szembesülnek. A projekt utolsó periódusában a különböző területekről érkező szakemberek fókuszcsoportos beszélgetéseken, tréningeken, mesterkurzusokon vesznek részt, az együttműködés a migrációs közpolitikák kidolgozására való felkészülést alapozza meg.

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön