hu
 
Péntek, 2026. Június 26.

Turulszobrot avatnak Sepsiszentgyörgyön

2014.03.06

A Székely Szabadság Napján, március 10-én, hétfőn leplezik le a Kőrösi Csoma Sándor és Templom utcák kereszteződésénél nemrég kialakított parkban Sepsiszentgyörgy legújabb köztéri szobrát. A tér közepén már korábban elhelyezett kőobeliszkre felkerül Sárpataki Zoltán szobrászművész turulmadara, amelyet ünnepélyes keretek között fognak felavatni.

Az ünnepség 10.30-kor Antal Árpád András polgármester beszédével veszi kezdetét, majd Gazda Zoltán, Sepsi Reform Egyesület elnöke, a turul szobor állításának ötletgazdája szól a közönséghez, ezután István Ildikó népdalénekes ad elő egy szabadság témájú éneket, majd a sepsiszentgyörgyi egyesített férfidalárda fog dalokat énekelni. Az ünnepség végén pedig Incze Zsolt, a Sepsi Református Egyházmegye esperese fog áldást és imát mondani.

Gazda Zoltán elmondta, hogy a turul szobor ötlete egy civil kezdeményezés eredménye, 2008 és 2012 között, mikor városi tanácsos volt, akkor keresték meg a polgárok, hogy Sepsiszentgyörgyön a történelem folyamán még sosem volt turulszobor és ennek kapcsán merült fel a szoborállítás gondolata. Az ötletet az önkormányzat is támogatta. Eredetileg egy székelyudvarhelyi szobrászművészt kértek fel a szobor elkészítésére, de az nem felelt meg az elvárásoknak, így végül az alkotást Sárpataki Zoltán csíkszeredai szobrászművész készítette el ezelőtt nyolc hónappal. Az obeliszk Jakab Gyula gyergyószentmiklósi kőfaragó mester keze munkáját dicséri, ennek talapzatán a szintén csíkszeredai költő, György Attila háromsoros verse olvasható: „Legendáinkból érkezett/Óvott küzdelmeinkben/S a jövendőbe vezet.”

Maga a tér két ház lebontása helyén jött létre. Pár évvel ezelőtt az önkormányzat megvásárolta a két romos ingatlant, majd lebontatta ezeket. A tér rendezési munkálatai tavaly ősszel kezdődtek, egy kis sétányt is kialakítottak, a városi kertészet munkatársainak jóvoltából a hátsó területet termőfölddel töltötték fel, és dísznövényeket, fákat ültettek. A padokat, illetve szemeteseket még ezután fogják kihelyezni. A hétvégén már a kőoszlop megvilágítását, illetve a sétány alatt elhelyezett kis lámpákat is üzembe helyezték.
 


Fotó: Vargyasi Levente

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön