hu
 
Péntek, 2026. Június 26.

2014-04-11: Újrahasznosítási verseny

2014.04.11

Interaktív táblák a környezettudatos osztályoknak
                         
Sepsiszentgyörgy önkormányzata a Tega Rt.-vel partnerségben interaktív táblákkal vagy vetítőkkel jutalmazza azokat a városi tanintézményeket, illetve osztályokat, amelyeknek a legtöbb különválogatott hulladékot sikerül összegyűjteni.

Az iratkozás már tegnap elkezdődött, maga a verseny egészen június 10-ig tart. A helyszín Sepsiszentgyörgy területe, benevezhetnek elemi iskolák, gimnáziumok és középiskolák is. Az iratkozás április 10–20. között zajlik, majd az összegyűjtött újrahasznosítható anyagokat április 21. és május 31. között lehet leadni az Energia utca 2. szám alatt található hulladéklerakó udvarban. A szervezett formában történő iskolai gyűjtéseket május 12–31. között végzik. Június másodikán hirdetnek eredményt, a díjazás június 2–6. között lesz. Nem vehetnek részt a versenyben az óvodák, illetve a felsőoktatási intézmények. Az iskolák a beiratkozási szándékot a 0267 312 000 telefonszámon vagy e-mailben, a varosimazs@sepsi.ro címen kell jelezzék.

A résztvevő osztályoknak minél több különválogatott és újrahasznosítható hulladékot kell összegyűjteniük. Ez lehet papír, kartonpapír, műanyag tárgy, PET-palack, alumíniumból készült eszköz, illetve üveg. Miután megtörténik a leadás a hulladékudvarban, egy bizonylatot kapnak, amelyen szerepel a leadott szemétmennyiség, valamint az osztály és az iskola neve. A versenybe besegíthetnek a tanulók szülei és a lakóközösségek is. Az összes benevezett tanintézmény neve meg fog jelenni az önkormányzat internetes oldalán, a www.sepsi.ro címen.


Tavaly hasonló gyűjtőakció keretében több mint 20 tonna újrahasznosítható anyagot adtak le.
Archív fotó: Henning János


A végeredmény természetesen a begyűjtött és leadott hulladékmennyiségtől függ. Az iskolai versenyen a mennyiséget elosztják a diákok létszámával, így kapják meg az egy főre eső adagot. Az osztályok esetében pedig a leadott anyagok összmennyisége alapján állítják fel a rangsort. Az adatok összesítése után eredményt hirdetnek az iskolák, illetve az osztályok közötti versenyben. Az előbbi kategóriában a három legjobban teljesítő intézményt jutalmazzák, az utóbbiban pedig az első 15, legtöbb újrahasznosítható hulladékot összegyűjtő osztályt fogják feltüntetni, itt az öt legkörnyzetettudatosabb osztály részesül jutalomban.

A győztesek egy okos tábla és egy vetítő közül választhatnak. Az iskolai verseny tekintetében, ha holtverseny alakul ki, a PET-palackok mennyisége fog dönteni, ha ugyanez az osztályok körében alakul ki, akkor az iskola teljesítményét veszik alapul a teljes begyűjtött hulladékmennyiség tekintetében. A nyereményeket június 3–6. között kapják meg a díjazottak. Az interaktív tábla egy olyan elektronikus oktatási segédeszköz, amely lehetővé teszi, hogy a pedagógusok könnyen osszanak meg ötleteket, információkat és szemléltető anyagokat a diákokkal, és a táblán végzett műveleteket digitális úton rögzítsék. Egy tábla értéke megközelíti a 10 ezer lejt, míg egy projektor ára közel 2000 lej.

2013-ban az Újrahasznosítás városa címért folytatott küzdelem részeként Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala három iskolában szervezett hasonló vetélkedőt, akkor sokkal szerényebb nyereményekkel. A kezdeményezés jó fogadtatásából adódóan, idén összekötötték ezt a tanintézmények interaktív táblákkal történő felszerelési programjával, annak reményében, hogy a diákok körében népszerűsíthetik a környezettudatos viselkedést.

A verseny része az Eco-Rom Ambalaje Rt. által szervezett Harc az újrahasznosítás városáért elnevezésű kampánynak, amely január 1-je és június 30-a között zajlik, a címért és az nyereményért idén 32 város küzd meg. Annak a településnek, ahol a verseny ideje alatt a legnagyobb az egy főre eső különválogatott hulladék aránya egy öko-pihenőhely a nyereménye, itt a lakosság ingyen csatlakozhat majd a vezeték nélküli internethez. A beruházás összértéke 12 ezer euró.

A verseny szabályzata

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön