hu
 
Péntek, 2026. Június 26.

2014-04-18: Energiaspórolós lámpatestek

2014.04.18

Intelligens városi közvilágítás Sepsiszentgyörgyön
                         
A mintegy hat évvel ezelőtt megkezdett városfejlesztési munkálatok részeként a közvilágítás korszerűsítését is fontosnak tartotta a megyeszékhelyi önkormányzat. Mára már több utcában eltűntek a légvezetékek, és korszerű lámpatestek biztosítják az utak, terek, járdák megvilágítását. Idén februártól a Borvíz utca végén 20 oszlopon intelligens elektronikus vezérléssel ellátott lámpák működnek.

 Ezen lámpatesteket egy központi egység irányítja, így lehetőség van arra, hogy beprogramozott időrend szerint a fogyasztást 100 százalékról 60 százalékig csökkenteni tudjuk – közölte Biró László, a Városgazdálkodási Igazgatóság vezetője. A rendszer segítségével be tudják állítani a fényerősséget a nyári-téli napkelték, illetve napnyugták alakulása szerint, hogy hétköznap vagy ünnepnapokon miként világítsanak a lámpatestek. Az önkormányzat szeretné a rendszert bővíteni, az Olt negyedben 279 lámpa van felszerelve, melyek elektronikus gyújtótekercse kompatibilis a rendszerrel, ezeket kell kiegészíteni adóvevőkkel és három vezérlőegységgel.


Fotó: Vargyasi Levente


A Borvíz utcában a közvilágítás 23 óráig működik 100 százalékon, majd lecsökken 75 százalékra, 1 órától hajnalig 60 százalékos teljesítményen égnek, majd a reggeli munkába, iskolába menés idejére ismét teljes fényerősséggel működnek a világítótestek. Az Olt utcai rendszer beindításához 65 ezer euróra lenne szükség. A hagyományosan működő, de új köztéri lámpák esetében már nem lehet beszerelni ezeket a speciális alkatrészeket, hiszen esztétikai szempontból nem néznének ki jól az oszlopok.

– Ez egy intelligens módja a spórlásnak, hiszen korábban egy általános közvilágítási lámpa 250 wattot fogyasztott, most egy csúcstechnikának számító LED-lámpa 5–10 wattot használ. Emellett a rendszer kimutatja, melyik oszlopnál történt meghibásodás, hogy a lámpával van-e gond vagy a feszültséggel. Sepsiszentgyörgyön a Szegfű utcában van három darab LED-lámpa. A felújított, fehér fényt kibocsátó lámpák fémhalogénesek, a LED-technológia előtt ez volt az akkori legfejlettebb rendszer. A központban és a régi városrészeken felszerelt oszlopok tetején pedig nátriumgőzös lámpák világítanak, amelyek sárgás színárnyalata a régi köztéri világítást idézi vissza.

Próbára kész szökőkút


Megtörtént a közbeszerzés és sikerült a korszerűbb technikai eszközöket, az erősebb pumpát, motort beszerelni a Mihai Viteazul téri szökőkút rendszerébe. Czimbalmos-Kozma Csaba városgondnok tájékoztatása szerint szeretnék a városnapok kezdetéig beindítani a szökőkutat, ezért hamarosan a próbákat is megkezdik. Az üzembe helyezés azért késett, mert a 2008-ban tervezett technikai felszerelés időközben korszerűtlené vált, ezért új eszközök megvásárlására kellett közbeszerzést hirdetni.

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön