hu
 
Szombat, 2026. Június 27.

Még idén elkészül Sepsiszentgyörgy új főtere

2015.05.07

Jövő hét második felében kezdődnek a Szabadság tér átépítési munkálatai, amelyek következtében kialakul Sepsiszentgyörgy főtere. A Kovászna Megyei Kormányhivatal és a Bazársor közötti részen július végéig jön létre a város új köztere, a főtér, amelyet részben zöldövezet borít majd, másrészt pedig szabadtéri rendezvények megszervezésére alkalmas összefüggő tér alakul itt ki. A színház és a Székely Mikó Kollégium közötti útszakaszt is magába foglalja a terv, amelyet szintén átadnak a gyalogos forgalomnak, de ez csak később készül el.


Az ötletpályázat nyertese, Zsigmond Pál építész javaslata alapján a Planshow Kft. által kidolgozott nyertes terv szerint az Erzsébet park kibővül a megyei önkormányzat irányába, ahol kialakítják az úgynevezett sárkánydombot, amely Szent György legyőzött ellenfelét jeleníti meg stilizált formában. A lezuhant sárkány sziluettje leginkább a magasból rajzolódik ki, közelről nem több egy elfoglalható zöldövezetnél. A főtér nem klasszikus elrendezésű, hiszen két homlokzata épület, másik kettőt pedig maga az Erzsébet park, amely egy barátságosabb térelrendezést eredményez. Az átépítés megváltoztatja a belváros összképét, jobban elhatárolódik a Mihály Vitéz tér is és a domb pedig leválasztja a főtérről Szakszervezetek Művelődési Házának markáns betontömbjét.

 


A tér lenyúlik egészen a polgármesteri hivatal elé és magába foglalja a Szent György-szobrot is. Épül egy kis kőszínpad családiasabb rendezvények számára, lesz szökőkút meg egy vizes körönd is. Tavasztól őszig előnevelt gyümölcsfákat helyez ki növényládákba a városi kertészet, amelyek tetszés szerint lehet majd mozgatni és ugyancsak nyáron különböző teraszok népesítik majd be a teret, közösségi helyszínné alakítva azt.


Célunk az, hogy ösztönözzük az egészséges életmódot, azzal, hogy visszaszorítsuk az autós forgalmat és megteremtsünk egy kellemes, biztonságos környezetet a gyalogos és biciklis közlekedés számára - tájékozatott Antal Árpád polgármester. Mint elmondta az átalakítás választ ad az urbanisták által megfogalmazott régi problémára, miszerint a városnak, jelenlegi formájában nincsen egy főtere. A polgármester bizakodó a tekintetben, hogy a megújult teret nagyon hamar belakják a városlakók és élettel telik meg a belváros.

 


A beruházás két részből áll és több lépésben zajlik a kivitelezés. A képtár és a megyei önkormányzat előtti részen július közepéig lezárulnak a munkálatok, amelyet a város saját erejéből, a városi kertészet szakembereivel vitelez ki. A színház előtti részen zajló munkálatok is elkezdődnek az idén, itt már lezajlott a közbeszerzési folyamat és egy helyi vállalkozókból álló csoportosulás nyerte meg a versenytárgyalást.


Antal Árpád polgármester kihangsúlyozta, nem csupán a belváros átépítésén dolgoznak, hanem a város minden pontján folynak a felújítások a Csorgó utcától az Ősz utcáig és a Hóvirág utcától a Patak utcáig. A polgármester kiemelte, hogy a központi beruházás nem vesz el a belvárosi zöldövezetből, ellenkezőleg, megnövekednek a zöld területek. Továbbá azt is fontos tudni, hogy a színház és a Székely Mikó Kollégium előtt felszámolt parkolóhelyek helyett újakat alakítanak ki a Szabadság utcában (az éjjel-nappali bolt és a katolikus templom között), valamint a Kós Károly utcában, ahol a betonkeretek felszámolásával negyven új hely keletkezett. Az érintett intézmények parkolási gondjainak megoldásaképpen az önkormányzat átadja a Mihály Vitéz tér egyik parkolózsebét a megyei önkormányzatnak, valamint a kormányhivatalnak.


A városmagot övező Gábor Áron utca és a Kórház utca felújítása is lezárul hamarosan. Az előbbiben már elvégezték a szolgáltatók a földalatti munkálatokat, az aszfaltozás pedig hamarosan következik, hiszen szerződtetve van a kivitelező. A Kórház utcában megtörtént tavaly a vezetékcserék jelentős része, a villanyvállalat bizonyos munkálatai maradtak el, ezek lezárultával nekilátnak ott is az aszfaltozásnak és várhatóan július végéig átadják a felújított utcát. Idén elkészül a Kossuth Lajos utca is, ahová  kockaköves burkolat kerül, amely jelzésértékű az autós forgalom számára, hogy közelednek a gyalogos övezethet.
 


 

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön