hu
 
Szombat, 2026. Június 27.

A kultfőváros feldobja a labdát Tusványoson!

2015.07.20


Tusványoson is komolyan gondolják a Sepsiszentgyörgy Európa Kulturális Fővárosa 2021-es pályázat csapat tagjai a részvételt. i2021 Erdély Café – Feldobjuk a labdát címmel 4 napos programsorozatot készített elő az i2021 csapat, az Élő Erdély Egyesület és a wunderBar július 22-25-re a tusnádfürdői 26. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborra, „Együtt a huszonEGYért” mottóval. A i2021-es projekt csapata a pályázat népszerűsítésének céljával a nyár során jelen van a nagyobb székelyföldi rendezvényeken. A szervezők kiemelt fontosságúnak tartják a szabadegyetem közönségével a személyes találkozást, ezért saját helyszínen, az i2021 Erdély Café sátorban kínálják programjaikat, tematikus napi előadásaikat, ahol kötetlen beszélgetsekre is sor kerül majd.


Az i2021 Erdély Café reggeli kávéra hívja a Tusványosra érkező, a közélet iránt érdeklődő, tartalmas szórakozásra vágyó résztvevőket. Az ébresztő erejét a i2021-ről szóló tájékoztató beszélgetésekre szánják: négy reggel 100 eszpresszó és négy szokatlan barista várja majd a kíváncsiakat a Sepsiszentgyörgy Európa Kulturális Fővárosa 2021 pályázattal kapcsolatos új információkkal és gondolatokkal.


1000 fehér labda vár kifestésre az Én vagyok én, de ki vagy te? kreatív műhelyben – ahol a résztvevők feldobják a labdákat: a szervezők terve szerint az identitás egy játékosabb megközelítése lesz a labdafestős játék.


Délutánonként a kulturális fővárost érintő témákról szólnak majd a dialógusok: szerdán építészek tanácskoznak Hagyatékápolás józan ésszel címmel, (Tövissi Zsolt, Esztány Győző, Molnár Judit, Süket Zsombor lesznek a vendégek), csütörtökön Csíki András, az Erdélyt Járók Közhasznú Egyesület elnöke tart előadást, pénteken a Nőileg magazin szerkesztői a nőiség jelenkori erdélyi vonatkozásairól osztják meg gondolataikat, szombaton pedig Boda Szabolcs, az Élő Erdély Egyesület elnöke vezetésével az értékalapú fejlesztés tematikában lesz beszélgetés. Összegzésként, Veres Nagy Tímea, kulturális menedzser vezetésével arról is fórumot nyitnak, hogy mit tehet Európa Kulturális Fővárosa értünk, és mit tennénk mi magunk Európa Kulturális Fővárosában, Székelyföldön, illetve a Sepsiszentgyörgy Európa Kulturális Fővárossá válásának módjáról is részletesen tájékoztatnak.


A Szent György Napok népszerű színházi projektje is kitelepül Tusványosra: az egySZEMÉLYES színház pár percben délutánonként várja résztvevőit. A székelyföldi régió színművészeinek játéka egyénre szabott színházi műhely, kísérlet, melynek élménye is egyedi. Benedek Ágnes, Dálnoky Csilla, Dávid Gulácsi Zsuzsanna, Dávid Péter, Fekete Zsolt, Márton Réka, Moşu Norbert-László, Nagy Alfréd, Vass Csaba, Veres Nagy Attila minden nap délután négy órákor indítja a játékot. A koncertek utáni buli kínálatát is kibővíti az i2012 csapata: éjfél után székely lemezlovasok tekerik fel a hangulatot. Megmérik magukat a székely hangolók: DJ Jumbo, Slim Rocka, Titus, Buff, Goranga, Küb_beat, deepbless és Dubgrade is. Részleteket a www.i2021.ro oldalon és az esemény közösségi oldalán találnak:  www.fb.com/i2021


A Több mint fesztivál jeligéjű Tusványos a nagy találkozások helyszíne, a kultfőváros szervezői remélik, hogy minél több emberhez eljut a pályázat üzenete, és a helyszínen született ötletek beépülnek a projekt folytatásába. Ezt követően a kultfőváros a Gyimes völgyébe települ ki, ahol művészeti tanácskozást terveznek a régió művészeti képviselőivel.


Sepsiszentgyörgy Székelyföld nevében pályázza meg az Európa Kulturális Fővárosa 2021 címet, Csíkszeredával, Gyergyószentmiklóssal, Kézdivásárhellyel, Székelyudvarhellyel közösen, Hargita és Kovászna Megye Tanácsával partnerségben, ugyanakkor a teljes Székelyföld-régió intézményeinek, kulturális szereplőinek, természeti adottságainak és erőforrásainak bevonásával állítja össze a kulturális főváros évre szóló pályázatát és annak programkínálatát. A program célja az egyéni és közösségi identitások megértésének elősegítése, a különböző identitások el nem fogadásából adódó feszültségek csökkentése, az egyéni és közösségi szabadság erősítése a művészet és a kultúra közvetítésével.

 


 

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön