hu
 
Szombat, 2026. Június 27.

Már látogatható a Puskás Tivadar Hírközlési Kismúzeum Sepsiszentgyörgyön

2016.10.17

„Élő tudással a jövőért” szlogennel indult útjára a Puskás Tivadar Szakképző Líceum volt tantermeiben helyet foglaló hírközlési kismúzeum. A gazdag tárlat hétköznaponként délelőtt 10-13 óra, délután 16-18 óra között, előzetes bejelentkezés után látogatható.
Az információátadás múltját és jelenét megelevenítő élő technikatörténeti kiállítóhely mindenkori általános üzenete, ahogyan Demeter Dávid iskolaigazgató is fogalmaz, hogy a tudásból nőtt ki a jelenünk, és ugyanígy a jövőt is a tudás jelenti.

A Puskás Tivadar Alapítvány éppen ezért tudományos, oktató-nevelő és közművelődési célzattal hozta létre a több mint 1 000 darabból álló, 500 ezer lejre becsült, 90%-ban ma is működőképes távközlési eszközgyűjteményét. Tanulók és látogatók egyaránt barangolhatnak a tematikusan elrendezett standok között, amelyek, csak, hogy a legnépszerűbbeket említsük, a Varsói Szerződés keretén belül használt katonai rádió adó-vevő készüléket, a Titanic rádiószobáját, az első és második világháború híradástechnikai felszerelését, Puskás Tivadar telefonhírmondóját, vagy épp a gyűjtemény legrégebbi darabját, egy 1915-ös morze gépet is tartogatnak az érdeklődőknek. De rengeteg egyéb egyedi berendezés és korszak elevenedik meg a tárlatlátogatók szakszerű körbevezetése során.

 

Fotók: Vargyasi Levente


A kiállítás létrehozói büszkék arra, hogy a gyűjtemény múzeumpedagógiai és oktatási értékével nemcsak az iskola tanulóinak, hanem a közösségnek is szolgálatára áll. A tárlatban szereplő eszközök interaktív módon bekapcsolhatóak a gyakorlati tanórákba, legyen szó labortevékenységről, alternatív energia előállításról, vagy épp amatőr rádiós szakkörről. Utóbbira szerdánként 17 órától várják az érdeklődő tanulókat. A múzeum továbbá régi technikai könyveket is szívesen fogad tárlatának bővítésére.


A kismúzeum alapítói, Puskás Attila biológus, szakíró és Csáky Ernő, mérnök, hivatásos távközlési műszaki tiszt, valamint a néhai Kis Albert, a rádiógyűjtemény társtulajdonosa és Tanase Constantin, kivitelező ígérik: egy izgalmas történelmi, funkciójában ma is aktuális távközlési tudástár nyílik majd meg előttünk!

Ha mi is kíváncsiak vagyunk a távkommunikáció enciklopédikus, a postagalambtól a mobiltelefonig, több száz évet felölelő gyűjteményére, látogassunk el hétfőtől péntekig, délelőtt 10 és 13, délután 16 és 18  óra között a Puskás Tivadar Hírközlési Kismúzeumba, a Horgász utca 41. szám alá (a líceum főépületének I. emelete, 34-es és 35-ös termek).
Látogatási időpontot előzetesen a 0267 313 771 titkársági telefonszámon, vagy a 0741 582 489-es mobilszámon lehet egyeztetni.
 

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön