hu
 
Szombat, 2026. Június 27.

Gang Rehab – tömbház alatti átjárók felújítása Sepsiszentgyörgyön

2016.12.13

Végéhez közeledik az idén nyáron elindított városszépítő, képzőművészeti projekt, amely a maga nemében egyedülállónak számít a régióban. A Román Kulturális Alap (AFCN) által támogatott Gang Rehab az évek óta elhanyagolt, senki földjének tartott gangokat, vagyis a tömbházak közötti átjárókat hivatott felújítani, sajátos arculatot adva a vizuális művészet segítségével.

Három gang kreatív felújítására, rehabilitálására írt ki pályázatot a Kónya Ádám Művelődési Ház, amelyre összesen 12 pályamunka érkezett be az ország különböző részeiről és Magyarországról. A pályamunkákat egy öt tagú szakmai zsűri értékelte és végül 3 nyertes pályázat mellett döntött. A zsűri tagja volt Kispál Evelin-Ágnes, a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér társalapítója, vezetője, Wegroszta László építész, a Romániai Építész Kamara küldöttje, Rátz Attila képzőművész, a Tone Troopers Egyesület küldöttje, Farkas Réka, a Háromszék napilap újságírója, Szabó Lehel, vizuális művész.

Ennek értelmében a Mihai Viteazul tér bal oldalán található átjárót a sepsiszentgyörgyi Incze Kata és Kopacz Hanna dekorálják, mindketten a budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetem diákjai. Az Állomás-negyedben található, az Ismeretlen Katona szobra mögötti tömbház sor felső gangját  Sántha J. Botond, sepsiszentgyörgyi származású, jelenleg Budapesten élő művész és testvére, Sántha I. Csaba díszíti, míg az ugyanitt található középső átjáró megújulása Kadar Alexandru nagyszebeni művész munkáját dicséri.
A művészeti projektek megvalósulását a három átjáró építészeti rendberakása előzte meg, melynek során a gangokat lefestették, kitisztították, világítótesteket szereltek fel. Az átjárók belső falán elhelyeztek egy-egy hirdetőtáblát is, ezeken  a városi kulturális rendezvények hirdetése lesz lehetséges.


A projekt partnerei a Romániai Építész Kamara és a Tone Troopers Egyesület. A projekt a Román Nemzeti Alap társfinanszírozásában jön létre. A kezdeményezők célja, hosszútávon javítani a gangot használó lakók közérzetét, biztonságosabbá és kellemesebbé tenni az átjárást a köztérből a magántérbe.


Végéhez közeledik az idén nyáron elindított városszépítő, képzőművészeti projekt, amely a maga nemében egyedülállónak számít a régióban. A Román Kulturális Alap (AFCN) által támogatott Gang Rehab az évek óta elhanyagolt, senki földjének tartott gangokat, vagyis a tömbházak közötti átjárókat hivatott felújítani, sajátos arculatot adva a vizuális művészet segítségével.

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön