hu
 
Vasárnap, 2026. Június 28.

Rangos meghívottak a III. Nemzetközi Kovácstalálkozón

2017.09.08

Huszonhat kovácsmester négy országból mutatja be míves portékáit Sepsiszentgyörgy központjában szeptember 8-10. között a III. Nemzetközi Kovácstalálkozó alkalmával – jelentették be a szervezők csütörtöki sajtótájékoztatójuk keretében.


 Fotó: Vargyasi Levente

A rendezvényen az olaszországi Niko Giordani különleges fémötvözési-kovácsolási technikákat mutat be, és itt lesz Magyarország egyelten női lópatkoló kovácsa, Kajas Viktória, aki vasárnap tart bemutatót. Az érdeklődők megtekinthetik, hogy készül a tehénpatkó, megtudhatják, hogy mi is a késdamaszkolás és láthatják az idelátogató kovácsokat munka közben a különleges látványműhelyekben. A szabadtéri rendezvény megnyitóját gazdag kulturális műsor kíséri, és az érdeklődők helyben készült hagyományos ételeket is fogyaszthatnak a helyszínen.
 
2013-ban Nagy György olaszteleki kovácsmester kezdeményezésére jött létre a Nemzetközi Kovácstalálkozó, és az előző kiadások sikerét látva a város felkarolta a rendezvényt, így idén ez az új főtéren kapott helyet, ismertette a rendezvény előzményeit Sztakics Éva, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere. „Mi büszkénk kell legyünk arra, hogy a megyében van olyan kovácsmester, aki a családi hagyományt vitte tovább és a szakmaiság megszállottja. Az önkormányzat mindig felkarolta az ilyen jellegű hagyományőrző kezdeményzéseket” – tette hozzá az alpolgármester.
 
„Színes kulturális kiegészítő műsort szerveztünk a kovácstalálkozó keretében, amelynek része a művelődési ház Kincskeresők Néptáncegyüttesének és a Százlábú néptáncegyüttes műsora, valamint a Székelyföldi Magyar Szablyavívó Iskola bemutatója. Az első estét pedig a Háromszék Táncegyüttes Az én mesém c. évadnyitó táncjátéka zárja” – emelte ki a találkozó kísérőrendezvényeit Dulányi B. Aladár, a rendezvényt szervező Kónya Ádám Művelődési Ház menedzsere.
 
Nagy György kovácsmester, a rendezvény ötletgazdája elmondta, hogy külföldet többször megjárva, ötlött fel a gondolat, hogy miért ne lehetne itthon is egy találkozót szervezni. A céhes világban inaskodás formájában terjedt a mesterség, manapság ilyen jellegű szakmai összejöveteleken van lehetőség megismerni a különböző irányzatokat. A harmadik kiadásra rangos szakmai találkozóvá nőtte ki magát a kezdeményezés, igazi szakmai bemutatókra, konferenciára és egy nagyszabású, közel 100 egyedi tárgyat számláló kiállítás bemutatására kerül sor. A kiállított tárgyakat nem lehet a helyszínen megvásárolni, ám a jelenlévő kovácsok szívesen eleget tesznek a megrendeléseknek.
 
A rendezvény részletes programja elérhető a kultur.ro oldalon.
 
Szervezők: Nagy György ötletgazda, Sepsiszentgyörgy önkormányzata, Kónya Ádám Művelődési Ház
Partner: Székely Nemzeti Múzeum

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön