hu
 
Vasárnap, 2026. Június 28.

Újságírók látogattak a sepsiszentgyörgyi Őrkőre

2017.10.10

„Sokszínűség és kulturális örökség a média szemén keresztül. Látogatások és jógyakorlatok átadása a Duna medence multietnikus régióiban. A kulturális turizmus, mint fenntartható turizmus a helyi fejlődés szolgálatában a Duna medencében. Jó gyakorlat- és tapasztalatcsere a Duna régióból származó projektpartnerek között, és tényfeltáró látogatások Brassó, Kovászna, Hargita és Maros megyékben.” (4. Szakasz)

Ezzel a címmel szervezett terepismertető turnét Székelyföldön az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala október 3. és 7. között  romániai sajtósok számára. A dokumentációs jellegű „kirándulásra” a Duna Kék Könyve című európai projekt részeként került sor és Gyergyószentmiklós, Udvarhely és környéke, a Gyimesek és Olasztelek mellett Sepsiszentgyörgyön az Őrkőt látogatták meg és beszélgettek a helyiekkel.

A mintegy 30 főből álló csapatot Buja Gergely, Sepsiszentgyörgy polgármesteri hivatala Pályázati- és programirodájának vezetője fogadta, majd munkatársaival, az Őrkőn dolgozó helyi civil szervezetek képviselőivel és Tóth-Birtan Csaba alpolgármesterrel közösen látogatták meg az Őrkő nevű roma negyedet.
A helyiek közül Ruzsa Pál, az Amenkha egyesület vezetője, Fekete-Lovas Zsolt, az egyesület titkára és Dima György fogadták a küldöttséget, majd körbevezették őket az Örkő egy részén, bemutatták őket a lakosoknak, így a sajtó munkatársai különféle élettörténeteket hallhattak, iskolát és foglalkoztatóközpontot látogattak.

A túra végén a Fehér ház nevű közösségi házban kerekasztal-beszélgetésre került sor, ahol Tóth-Birtan Csaba alpolgármester mesélt az önkormányzat terveiről az Örkő infrastrukturális modernizálását illetően.
Az alpolgármestert Buja Gergely, a Pályázati- és programiroda vezetője követte, aki a Helyi Akciócsoport megalakulásáról beszélt, amely örkői és sepsiszentgyörgyi civil szervezetek, valamint az önkormányzat partnerségéből jött létre azzal a céllal, hogy az őrkői romák helyzetén javítson. Bemutatta, ugyanakkor az önkormányzat RARE - Változó diskurzusok, változó gyakorlatok: A romák mint emberi erőforrás című projektjéről mesélt, amely az Interreg: Duna 2014-2020 - Új transznacionális együttműködési program keretében jött létre és idén januárjában indult.

A projekt célja, hogy facilitálja a munkaképes roma felnőttek elhelyezkedését a munkaerőpiacon, képzések és felkészítők révén, valamint azáltal, hogy a többségi társadalom körében kialakult sztereotípiákat különféle kommunikációs kampányok segítségével megpróbálja leépíteni.
A találkozó egy kérdezz-felelek résszel zárult, amelynek során a résztvevő újságírók, román, magyar és német ajkúak, kérdéseket tettek fel az őrkői közösség képviselőinek, akik készséggel avatták be az érdeklődőket a helyi roma társadalom nehézségeibe, valamint az elmúlt évtizedben tapasztalt pozitív változásokba.
 

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön