hu
 
Vasárnap, 2026. Június 28.

Szervezettebb, környezettudatosabb hulladékgyűjtés Sepsiszentgyörgyön – mindannyiunk érdeke

2017.11.29

A Tega Rt. által bevezetett új hulladékelszállítási renddel kapcsolatban számos félreértés és tényként beállított hamis információ látott napvilágot az elmúlt hetekben.
Tóth-Birtan Csaba, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere, az Öko Sepsi közösségek közötti társulás elnöke és Máthé László, a hulladékbegyűjtést 38 közigazgatási egységben végző Tega Rt. vezérigazgatója pontosították az elterjedt féligazságokat.

 

Elmondásuk szerint valóban becsúszott néhány kommunikációs hiba az új rendszerre vonatkozó tömegtájékoztatási anyagba, amelyek félrevezetők lehettek a lakosság számára.
Az első, pontosításra szoruló információ az, hogy Sepsiszentgyörgyön és vidéken ugyanaz lenne a hulladékelszállítási rend, illetve egy ehhez tartozó fogalom használat tisztázása is fontos: a zöld hulladék és a lebomló, szerves hulladék kifejezés ugyanazt a típusú hulladékot jelöli, vagyis a növényi eredetű lebomló hulladékot, ágnyesedéket, füvet, szénát, zöldséghéjat, tojáshéjat, kávézaccot stb. jelent.   
Ennek a típusú hulladéknak a nagy mennyiségben való elszállítását már nem vállalja a Tega Rt. vidéken, viszont továbbra is szállítja Sepsiszentgyörgyön magánházaktól.

A Tega Rt. által bevezetett újítások hátterében törvényes rendelkezések állnak, amelyek be nem tartására a társaság nem vállalkozhat. Vagyis, Európai Uniós csatlakozásakor Románia tett bizonyos vállalásokat a hulladékmennyiség csökkentésére, amelyeket nem sikerült teljesítenie, így az Európai Bizottság eljárást indított az ország ellen, arra kötelezve, hogy pótolja mulasztását. Ennek értelmében változott a hazai törvénykezés, amelyhez igazodik a megyei hulladékgazdálkodási stratégia, amelynek teljesítéséhez igazodik a maga során Tega Rt. új hulladékelszállítási szabályzata is. A lényeg, hogy 2020-ig csökkenjen a lerakóba kerülő hulladék mennyisége, viszont ezt a szelektíven gyűjtött hulladék mennyiségének növelésével lehet csak elérni. Ellenkező esetben pénzbírságra számíthat az ország, amely helyi szinten díjemeléshez és újabb illetékek alkalmazásához vezet.

A háztartási hulladék szelektíven való gyűjtése viszonylag jól működik a tömbházak esetében, hiszen a többszínű konténerek kihelyezése segíti a szétválasztást.
Magánházak esetében kell ezután fokozottan figyelni a hulladék szelektálására, vagyis a háztartási hulladékot és a szelektív hulladékot külön kell gyűjteni. Eddig a Tega Rt. munkatársai műanyag zsákokat osztottak ki a háztartások között, amelyeknek a felirata jelezte, hogy melyikbe milyen típusú hulladék jár (fém, műanyag, papír, üveg). Ez a folyamat is egyszerűsödött a lécfalvi lerakó használatával (vagyis a Sepsiszentgyörgyön gyűjtött hulladékot a Tega nem Brassóba, hanem Lécfalvára szállítja), ahol válogatósor van, így a fémet, papírt, műanyagot, üveget lehet egy átlátszó nejlon tasakba gyűjteni, nem kell mindegyiknek külön zsák. Egyszóval, ha ön Sepsiszentgyörgyön magánházban lakik, akkor a háztartási hulladékját a megszokott szemeteszsákokba gyűjtheti, amit a Tegától kapott kukában tárolhat szállításig, a szelektív hulladékot, vagyis a műanyagot, üveget, fémet és papírt egy átlátszó műanyag tasakban kell tárolnia a szállításig.

Ami pedig a szállítást illeti, annak a programja a következőképp változott: a Tega Rt. munkatársai minden héten begyűjtik a hulladékot a következő rendszerben: minden hónap első és harmadik hetén a kukában tárolt háztartási hulladékot viszik el, míg minden hónap második és negyedik hetén az átlátszó tasakokban tárolt szelektív hulladékot viszik el. December hónapban, például, ez így néz ki: a 4-8-i és a 18-22-i héten a vegyes háztartási hulladékot gyűjtik be, míg a 11-15-i és 25-29-i héten a szelektív hulladékot szállítják el.

Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala és a Tega Rt. együttesen kérik a városlakókat, hogy próbáljanak megértéssel és belátással viszonyulni a változtatásokhoz, hiszen a lerakóba kerülő vegyes hulladék csökkentése nem csak egy újabb betartandó szabály, hanem mindannyiunk, és különösen a jövő nemzedék érdeke.

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön