hu
 
Vasárnap, 2026. Június 28.

Vállalkozói kerekasztal a romák foglalkoztatásáról

2018.02.28

Február 15-én került sor arra a vállalkozói kerekasztal-megbeszélésre, amelyen Sepsiszentgyörgy Önkormányzatának képviselői találkoztak megyei vállalkozásokkal, hogy a roma munkaerő foglalkoztatásának kérdését megbeszéljék. A találkozón részt vettek egyházi képviselők, szociális munkások, a Szociális Háló rádióműsor szerkesztője, valamint több Kovászna megyei vállalkozás képviselője. A beszélgetés központi témája az érintett szervezetek, intézmények és vállalatok tapasztalatai alapján a roma munkaerő foglalkoztatottság esélyeinek és akadályainak megbeszélése volt.

A résztvevők a roma munkaerőkkel szerzett saját tapasztalataikat mesélték el, amelynek végén, mintegy általános következtetésként, azt fogalmazták meg, hogy a roma munkaerők alkalmazásával szembeni legnagyobb akadály a tanulmányok hiánya és az írástudatlanság. Mindezt annak fényében tárgyalták, hogy a munkaerőhiány egyre hangsúlyosabb több iparágban is, emiatt sok vállalkozó nyitott a szakképzetlen munkaerő alkalmazására is, felvállalva a betanítást, valamint az alkalmazási kritériumok rugalmas kezelését is.

         

Többen megosztották pozitív tapasztalataikat is, hiszen a résztvevők közül mindenki több ízben is dolgozott együtt roma munkavállalóval. Elmondásuk szerint, sok kitartó, tisztességes munkással találkoztak, és ha voltak is konfliktusok, azokat megoldották a csapaton belül. Bár még mindig nagyon kevés a pozitív diszkriminációra utaló példa, már egyre gyakrabban találkozni olyan esetekkel, amikor a munkaadó nyit a kirekesztett, többnyire roma közösség tagjai felé, ám mindezzel együtt is, a vállalkozók céljai elég egyértelműek: felkészült, képzett munkaerő, akinek a munkaközösségbe való beszoktatása nem igényel túl nagy erőfeszítést.

A találkozóra a RARE - Változó diskurzusok, változó gyakorlatok: A romák, mint emberi erőforrás (RARE - Changing Discources, Changing Practices: The Roma As Human Resources) című projekt keretében került sor, amelyben Sepsiszentgyörgy önkormányzatán kívül még 20 partner vesz részt 8 országból, és amely az az Interreg: Duna 2014-2020 - Új transznacionális együttműködési program keretében jött létre. A projekt célja a roma munkaerő foglalkoztatottságával kapcsolatos problémákra megoldást találni a dél-kelet-európai térségben, mindezt annak fényében, hogy a romák jelentik a legnagyobb etnikai kisebbséget az Európai Unióban és a leginkább marginalizált közösségek közé tartoznak, olyan problémákkal szembesülve, mint társadalmi kirekesztettség, diszkrimináció, korlátozott hozzáférés a munkaerőpiachoz, az oktatáshoz és az egészségügyi ellátáshoz.

A RARE projekten belül Sepsiszentgyörgy önkormányzata három partnerrel dolgozik együtt Romániából: az Etnikumközi Hivatallal, az Együtt Ügynökséggel és a Máltai Szeretetszolgálat sepsiszentgyörgyi kirendeltségével. A négy partner együtt felel egy pilot program kidolgozásáért és megvalósításáért, amelynek legfőbb célja a roma munkaerők munkaerőpiaci elhelyezkedésének segítése.

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön