hu
 
Vasárnap, 2026. Június 28.

Csökken a szemét mennyisége, növekszik a szelektív hulladékgyűjtés aránya

2018.06.15

2018. június 14-én Antal Árpád András polgármester, Tóth-Birtan Csaba alpolgármester és Máthé László, a Tega Rt. igazgatója közös sajtótájékoztató keretében mutatta be a helyi köztisztasági vállalat tevékenységét és az elmúlt évek eredményeit. Az Energia utcai hulladékudvaron zajló eseményen a nemrég érkezett, új tömörítő hulladékszállító autókat is láthatták a sajtó képviselői.
 

„A köztisztasági vállalat egy tipikusan olyan tevékenységet végző intézmény, amely csak akkor jutna a lakók eszébe, ha esetleg nem végezné el a munkáját. Reggel 4 órakor kezdik az alkalmazottak a takarítást, így, amikor a lakók munkába indulnak, már tiszta a város. Ilyenkor senkinek nem jut eszébe, hogy valaki már elvégezte ezt a munkát. Ha nem lenne tiszta a város, mindenki a Tegára és az önkormányzatra gondolna, persze nem pozitív értelemben.” – nyitotta meg a találkozót Antal Árpád András polgármester.

A polgármester a Storia ingatlanügynökség és a D&D közvélemény-kutató közös felméréseinek adatait is ismertette, amelyekből az derül ki, hogy 2017-ben a sepsiszentgyörgyi lakók megítélése szerint a város a harmadik legtisztább megyeszékhely az országban. Habár ezek az adatok szubjektív véleményt tükröznek, mégis ezek a részvénytársaság munkáját értékelik.

Tóth-Birtan Csaba, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere előzőleg húsz évig volt a vállalat vezetője, annak megalakulásától, egészen 2016-ig. Az intézmény alapvetően egy városi vállalatként indult, és csupán a várostakarítás, valamint a piacok karbantartása volt a feladatköre. Ehhez képest az elmúlt húsz év alatt megyei vállalattá nőtte ki magát, olyan objektív okok miatt is, mint az egykori hulladéklerakó jelenléte. A vidéki hulladéklerakók bezárásának idején a város tudott egy alternatívát nyújtani a hulladék tárolására.

„A városi hulladéklerakó bezárása után megmaradt az a konstrukció, ami a megyében történő hulladék elszállítása végett alakult ki. Ez lefedi a megye vidéki lakosságának 87 százalékát, valamint Sepsiszentgyörgyöt és Barótot” – ismertette Tóth-Birtan Csaba alpolgármester.

Ugyanakkor az integrált hulladékkezelési központ működtetésének joga más cég kezében van, viszont kiváló az együttműködés a Tega Rt-vel. Az utóbbi időben városon javultak az újrahasznosított hulladék arányai, de a vidéki települések is kezdenek  felzárkózni. Ezt megerősíti a 2014-ben elért eredmény is, amikor Sepsiszentgyörgy elnyerte az Újrahasznosítás városa címet az Eco-Rom Ambalaje Rt. által szervezett országos szelektív hulladékgyűjtő versenyen.

A vállalat tevékenysége bővült az utóbbi években: előbb a kutyamenhely, majd a közös temető működtetését vette át, újabban pedig a játszóterek és azok környékének takarítása is a feladatkörök közé került.

Máthé László, a TEGA igazgatója a jelenlegi adatokat és a jövőre vonatkozó terveket ismertette. A vállalat jelen pillanatban 293 személyt foglalkoztat. Fontosnak tarják, hogy az embereket ne helyettesítsék gépekkel. Habár a gépekkel való munkavégzés költséghatékonyabb lenne, így azonban alacsony végzettséggel rendelkező személyeknek is munkát és jövedelmet biztosítanak.
Az elhangzottakból az is kiderül, hogy a Tega Rt. által összegyűjtött háztartási hulladék teljes mennyiségének 46 százaléka származik Sepsiszentgyörgyről, ebből kerül ki a szelektíven gyűjtött hulladék, amelynek  78 százaléka a vároból származik. Jól látszik, hogy a sepsiszentgyörgyiek nagy része szelektíven gyűjti a szemetet. Mindeközben, az emberek hozzáállásának köszönhetően, a városban húsz százalékkal, azaz 1300 tonnával csökkent a begyűjtött hulladék mennyisége az előző évhez képest.

„Újdonsággal készülünk Sepsiszentgyörgyön, a kétpilléres rendszert fejlesztjük tovább: nemsokára 3000 darab 140 literes, lebomló hulladék befogadására alkalmas gyűjtőedényt fogunk eljuttatni a magánházak tulajdonosainak. Ide kerül minden olyan anyag, mint a levágott fű, gallyak, falevelek és az olyan konyhai hulladékok, ételmaradékok, amelyek esetleg kellemetlen szagot tudnak termelni, ezért ezeket az edényeket hetente fogjuk üríteni. Ha ez a fejlesztés beválna, Sepsiszentgyörgyön jó eséllyel meghaladnánk az 50 százalékos szelektív gyűjtést, azaz a teljes megtermelt mennyiség fele már újrahasznosított lenne. Ezt a rendszert csak Sepsiszentgyörgyön tudjuk bevezetni, ugyanis a megyei integrált hulladékgazdálkodási terv pályázásakor úgy rögzítették a célkitűzéseket, hogy a vidéki települések esetében helyben komposztáljanak. Ezt utólag nem lehet módosítani.” – ismertette a közeljövő terveit Máthé László igazgató.

A Tega az elmúlt év során három, az idén pedig szintén további három tömörítő autót vásárolt – azaz olyan „kukásautót” amely összepréseli a tárolóba öntött hulladékot, ezáltal költséghatékonyabb és gyorsabb a szemételszállítás. Az autópark 59 darab haszongépjárművet számol, ezek átlag életkora 12 év.

A vállalat a továbbiakban is nagyobb hangsúlyt szeretne fordítani a szelektív hulladék mennyiségének növelésére és begyűjtésének javítására.

A Tega Rt. hulladékudvarán sorra kerülő sajtótájékoztató Sepsiszentgyörgy önkormányzatának és 14 városi intézményének tevékenységét, valamint a közel 1400, a város működéséért dolgozó emberek munkáját bemutató kezdeményezés részeként került megszervezésre. Az első sajtótájékoztatóra a helyi közszállítási vállalat, a Multitrans székhelyén került sor.

 

 

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön