hu
 
Vasárnap, 2026. Június 28.

Hallgatói ösztöndíjas diákoknak szerveztek konferenciát

2018.11.27

Nyolc végzős diák mutatta be dolgozatát a Sepsiszentgyörgy Önkormányzata által szervezett hallgatói ösztöndíjasok konferenciáján. Sepsiszentgyörgy Helyi Tanácsának jövő évi ösztöndíjkiírására december folyamán kerül sor.

Sepsiszentgyörgy Helyi Tanácsának hallgatói ösztöndíjprogramja 2014-ben indult, idén első alkalommal a végzős hallgatók egy minikonferencia keretében mutatták be a kutatási eredményeiket. A konferenciára november 26-án, 14 órai kezdettel került sor a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem előadótermében. A rendezvényt Zsigmond József helyi tanácsos, az ösztöndíjprogram kezdeményezője nyitotta meg, ismertetve a pályázási eljárást, majd Sztakics Éva-Judit, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere köszöntötte a hallgatókat.

Idén nyolc előadást hallhattunk különböző témakörökben. Bolgyán-Bora Zsuzsánna a matematika második osztályosoknak szóló integrált oktatásáról beszélt, aki egy saját munkafüzetet is összeállított a kutatásai alapján. Mihálcz Szende-Beáta a sugásfürdői erdők szerkezetéről, klímavlátozásról és erdőgazdálkodásról tartott előadást, majd ezt követően Erdei Anita a népmesék világába kalauzolta el a hallgatóságot, kiemelve a népi hiedelemvilág erdélyi lakosok életére gyakorolt hatását. Kovács-Ungvári Rebeka az európai roma közösségek Európai Uniós dokumentumokban való megjelenítését vizsgálta. Kopacz Hanna egy antropológiai kutatással pályázta meg az ösztöndíjat, a hallgató három napig beköltözött egy váradi gábor cigány családhoz és a világlátásukat vizsgálta az építészet tükrében. Sala Beáta a Székely Nemzeti Múzeum bevételeit modellezte matematikai szempontból. Farkas Orsolya a fogászati eljárásokban használt teleszkóprendszerek surlódását kutatta, Kelemen Fruzsina pedig a puer senex, vagyis az öreg gyermek motívumát vizsgálta a 16-18. századi szenttörténetekben.

Az előző években főként azok a diákok pályázhattak, akik a dolgozatukat Sepsiszentgyörggyel kapcsolatos témában írták. Tavalytól ez változott, és a sepsiszentgyörgyi lakcímmel rendelkezők bármilyen témával jelentkezhetnek, az ország más településein nyilvántartott lakcímmel rendelkező diákok pedig Sepsiszentgyörggyel kapcsolatos témák kutatásáért kaphatnak ösztöndíjat.

Az ösztöndíjak értéke a képzések fokozatától függ, ennek értelmében az alapképzésben résztvevő végzős egyetemisták havi 300 lejben, a mesterképzésben részt vevő diákok havi 500 lejben, és a doktori hallgatók havi 1000 lejben részesülhetnek négy hónapon keresztül.

A jövő évi ösztöndíjkiírást a november 29-i, csütörtöki havi soros tanácsülés keretében terjesztik elő, amennyiben azt a helyi tanács megszavazza, jövőben 100 000 lejt fordítanak erre a célra. A legközelebbi hallgatói ösztöndíjkiírásra december folyamán lehet számítani, a három oldalas kutatási tervek leadási határideje pedig január 28-a lesz.

Fotók: Vargyasi Levente

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön