hu
 
Vasárnap, 2026. Június 28.

Kedvezmények a sepsiszentgyörgyi adófizetők számára

2019.01.10

9 százalékos kedvezményben részesülnek azok a sepsiszentgyörgyi adófizetők, akik 2019. március 31-ig előzetesen kifizetik az egész évi épület, terület és- vagy a szállítóeszközök utáni adójukat.

A 227/2015-ös számú Adótörvénykönyv értelmében adókötelesek a teljes 2019-es évre mindazok a személyek, akik tulajdonában 2018. 12. 31-én épület, terület vagy a forgalomba bejegyzett vagy nyilvántartásba vett gépjármű volt.

A 2019-es évre befizetendő helyi adók és illetékek értéke az infláció 1,3 százalékos mértékével növekedett a tavalyi évhez képest.

Január 1. és március 31. között 9 százalékos kedvezményben részesülnek mindazon természetes és jogi személyek, akik előzetesen, teljes évre kifizetik az épület, terület vagy a gépjármű utáni adójukat. Az engedményben azon adófizetők részesülnek, akik az adófizetés napján nem szerepelnek semmiféle hátralékkal a helyi költségvetés felé.

Az adófizetők kötelesek 30 napon belül adónyilatkozatot benyújtani minden olyan esetben, ami módosítaná az aktuális évre megállapított befizetendő adók vagy illetékek értékét.

Az idei évben a helyi adók és illetékek befizetésének határideje március 31-e, valamint szeptember 30-a.

A jelenlegi Adótörvénykönyv értelmében a határidő lejárta előtt be nem fizetett adók és illetékek értékéhez késedelmi kamatot számolnak. A határidő lejárta után, a befizetendő összeg értéke havonta 1 százalékkal növekszik. A késedelmi kamat számítása a lejárati határidőt követő naptól a hátralék kifizetésének napjáig tart.

Azon személyek, akik az adótörvényköny, illetve a Helyi Tanács határozata értelmében különböző típusú felmentésekben részesülnek (pl. nyugdíjasok, háborús veteránok, ezek özvegyei, súlyos fogyatékkal élő személyek és a súlyos fogyatékkal élő kiskorú személyek hozzátartozói) kötelesek a jogosultságot igazoló okiratokat március 31-ig felmutatni a Közpénzügyi Igazgatóságon.

Az adófizetőknek lehetőségük van nyilatkozat vagy bármilyen más bizonyító okirat elektronikus formában való közlésére, a taxeimpozitelocale@sepsi.ro címen. Csak azon jogi személyek élhetnek ezzel a lehetőséggel, akik rendelkeznek elektronikus aláírással.

Ugyanakkor, felhívjuk a lakosság figyelmét az on-line befizetés, illetve a pénzügyi helyzet konzultálásának lehetőségére, amely az Országos Elektronikus Fizetési Rendszer (www.ghiseul.ro) által érhető el, valamint az e-banking rendszeren keresztül megvalósítható befizetésekre. Az ehhez szükséges információk Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatalának honlapján, a www.sepsiszentgyorgyinfo.ro/PolgarmesteriHivatal/Igazgatosagok es Irodak/Helyi Adokes Illetekek/IBAN szamlaszamok cím alatt olvashatók.

Sepsiszentgyörgyön a helyi adók és illetékek növelésére utoljára 2013-ban volt példa, ugyanebben az évben indult el az úgynevezett de minimis típusú támogatás a helyi vállalkozások számára, amelynek cálja az épület- és területadó egy részének visszatérítése a kereskedelmi társaságok részére. 

Ugyanakkor 2017-ben frissült a város területeinek övezeti besorolása,  ez a módosítás pedig hatással volt a helyi adók és illetékek értékére.


 

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön