hu
 
Vasárnap, 2026. Június 28.

Egy hete ballagott az első Agrármérnök szakos évfolyam

2019.06.28

Múlt szombaton, 2019. június 22-én elballagott a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Sepsiszentgyörgyi Tanulmányi Központjának első Agrármérnök szakos évfolyama.

A 2015–2016-os tanévben indult szak 15 végzős diákja délelőtt 10:00 órai kezdettel hallgatta meg dr. Pásztor Judit szakkoordinátor és dr. Abod Éva évfolyamfelelős búcsúelőadását, melyet aztán 11:00 órától a szabadtéri ballagási ünnepély követett.

Köszöntőt mondott Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke, dr. Dávid László, a Sapientia EMTE rektora, dr. Fazakas Csaba, a marosvásárhelyi Kertészmérnöki Tanszék vezetője, dr. Nyárádi Imre-István, a Marosvásárhelyi Kar dékánhelyettese és a Sepsiszentgyörgyi Tanulmányi Központ igazgatója, Antal Árpád-András polgármester üzenetét pedig Tóth-Birtan Csaba alpolgármester tolmácsolta. A hallgatók négy éves teljesítményét a már korábban említett szakkoordinátorok díjazták, végezetül pedig a harmadéves Varga Csaba és a végzős Demeter Beáta búcsúbeszédei hangzottak el.

A Sapientia EMTE sepsiszentgyörgyi tagozatának első diplomaosztója nem csak a végzősök számára volt jelentőségteljes esemény, hanem egyszersmind a város életében is fontos mérföldkő. Amikor 2013-ban a városi és Kovászna megyei önkormányzati vezetők a Sapientia EMTE és a magyar kormány képviselőivel karöltve bejelentették a sepsiszentgyörgyi központ indításának tervét, az első hallgatói csoport búcsúztatásának perspektívája még merőben távolinak tűnt. A Romániában magyar nyelven korábban nem elérhető agrármérnöki szak indítása helyi kezdeményezés volt, az önkormányzat 2014-ben kötött szerződést az egyetemmel a hajdani Gámán János Szakközépiskola épületének bérbeadásáról, melyet aztán közös erővel teljesen fel is újíttattak, hogy az oktatás, tanulás megfelelő, korszerűen berendezett és felszerelt térben folyhasson.

A kezdeményezés gyümölcsözőnek bizonyult, amit mi sem igazol jobban, mint hogy az önkormányzat hallgatói ösztöndíjának kedvezményezettjei idén 40%-ban Sapientiás végzősök. Ez mutatja, hogy a mezőgazdaság terén való képzés – kéz a kézben praktikus voltával – a hagyományos akadémiai tudományosság, kutatás irányából is igényelt.

Környékünkön az agrárszakma művelése meghatározó tevékenység, hiszen a vidéki lakosság számaránya jóval meghaladja a városban élőkét, sőt Sepsiszentgyörgy maga sem vesztette még el teljesen hajdani mezővárosi jellegét. A mezőgazdaság iránt érdeklődők számára fontos és egyre fontosabb lesz a felsőfokú végzettség megszerzése, például az Európai Uniós mezőgazdasági támogatások elnyerésénél is alapvető elvárás az egyetemi képzettség.

Az agrárszak elindítása óta két másik, a Sepsiszentgyörgyi Tanulmányi Központba tervezett és az országban magyar nyelven eddig nem elérhető képzés terén is történtek előrelépések: az erdészeti szak engedélyeztetési eljárása befejeződött, a testnevelési szaké pedig folyamatban van. Bizakodhatunk, hogy a Sapientia sepsiszentgyörgyi tagozata a közeljövőben önálló karrá nőheti ki magát, akár pár száz helyet kínálva a tanulni vágyóknak.

Gratulálunk a végzős évfolyamnak, Pilbát Tímea, Székely Csaba és Keresztes Benjamin évfolyamelsőknek, és arra buzdítunk minden érdeklődőt, hogy válasszák bátran a Sapientia sepsiszentgyörgyi tagozatának már meglévő és eltervezett szakjait, hiszen ezzel nem csupán saját jövőjüket alapozzák meg, hanem régiónkét is.
 

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön