hu
 
Vasárnap, 2026. Június 28.

Lezárult a szúnyogirtás Sepsiszentgyörgyön

2019.07.22

A város parkjaiban és tömbháznegyedeiben két alkalommal került sor szúnyogirtásra, július 5-én és 19-én. Első alkalommal reggel 6:00 és 9:00 óra között repülőgépből és földi permetezéses módszerrel, második alkalommal pedig este 20:00 és 21:00 óra között szintén mindkét módszer alkalmazásával irtották a szúnyogokat.

Az éghajlat felmelegedése miatt a szúnyogoknak olyan fajtái is megjelentek a környéken, amelyek különböző betegségek és vírusok hordozói, így ezek csípése fertőző lehet, veszélyeztetve az emberek és a háziállatok egészségét.

A szakemberek figyelmeztetése szerint a szúnyogok által hordozott igen veszélyes nyugat-nílusi vírussal való megbetegedésre nagyobb eséllyel lehet számítani a június és november közötti időszakban. A vírus szúnyogcsípéssel terjed és a betegség komolyabb következményekkel járhat, központi idegrendszeri szövődmények, agyhártya- vagy agyvelőgyulladás is kialakulhat.

A nyugat-nílusi vírus terjedését a szúnyogállomány csökkentésével és a szúnyogcsípések elleni védekezéssel lehet kontrollálni. A permetezés a kullancsokra is hatással volt, amelyek szintén veszélyes betegségeket hordoznak, így csípésük ártalmas lehet az emberek és az állatok egészségére.

A permetezés során a repülőből PERMEX 22-es típusú vegyszert, a földi permetezés során pedig Detral Super vegyszert használtak. Mindkét típusú vegyszer megfelelő tanúsítvánnyal rendelkezik az Egészségügyi Minisztérium részéről, és nem jelentenek veszélyt az emberek és az állatok egészségére.

A szúnyogok lárvái 10–15 nap alatt kelnek ki, az irtás során használt vegyszerek pedig csak az élő rovarokra hatnak, a lárvákra nem. A hatékonyabb eredmények érdekében így szükség volt a szúnyogirtás megismétlésére. A permetezésre azért a reggeli és az esti időszakban került sor, mert ekkorra a méhek és más bogarak fedezékbe vonulnak, a szúnyogok pedig ekkor a legaktívabbak.

A méhek védelmének érdekében, a szúnyogirtásokat megelőzően Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala értesítette a Kovászna Megyei Méhész Egyesületet.

Fotó: Gál Zsolt

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön