hu
 
Vasárnap, 2026. Június 28.

Kortárs természet

2019.12.04

Szabadtéri kiállítássorozat a Föld különböző pontjain természeti környezetben megvalósult kortárs művészeti rendezvényekről

2019. december 11-én, szerdán 16:00 órától Kortárs természet című szabadtéri kiállítássorozat megnyitójára kerül sor Sepsiszentgyörgyön az Erzsébet parkban. A kiállítás a Föld különböző pontjain természeti környezetben megvalósult kortárs művészeti rendezvényeket mutat be. A kiállítás január 26-ig látható.

Az elmúlt évszázad egyik fő feladata a társadalmi kérdések rendezése volt, a ma emberének azonban az élőterét is magában foglaló természettel való viszonyát kell nap mint nap újraértékelnie. A klímakatasztrófa kérdései vagy a környezetvédelem küzdelmei ennek a folyamatos dilemmának "csak" tünetei. A legfőbb kérdés az, mit is jelent számunkra a természeti tér. Egy még kiaknázható fizikai erőforrást, vagy egy olyan élő organizmust amivel/akivel együttműködhetünk? Meddig terjed otthontudatunk, csak urbánus környezetünk határáig, vagy azon túl, a végtelen természeti tér határtalanságáig? Mennyiben lehet része kortárs kultúránknak a természet? Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolása megkerülhetetlen, és nem maradhatunk vele a bölcselkedés szintjén. Következményei az átlagember hétköznapi létét, napi rutinunk mibenlétét is érinti.

A kortárs képzőművészet már évtizedek óta keresi a választ a fenti kérdésekre, a nature art gyűjtőfogalom alatt futó mozgalmak és művészeti rendezvények révén, a kortárs művészet eszközeivel segítve - elméleti és gyakorlati szinten is - a probléma megoldását és feloldását. Álláspontja egyértelmű. A természet élő, szerves egység, mindig "aktuális és kortárs" diszkurzív folyamat, amelynek részesei vagyunk mi magunk is.

A KORTÁRS TERMÉSZET projekt olyan művészeti rendezvényeken született művek bemutatását tűzte ki célul, amelyek az urbánus környezettől távol, a természeti térben jöttek létre, és keresik a természet és a kortárs kultúra találkozási pontjait, újraértékelve kettőjük viszonyát.

A TANKWA ARTSCAPE a Dél Afrikai Tankwa Karoo Nemzeti Park sivatagos területén évi rendszerességgel megvalósuló rezidens nemzetközi kortárs művészeti program. Kurátora, Leli Hoch a rendezvény egyik lényegét a természet, a művészet és az ember közösségének helyreállításában látja, mely tökéletesen megvalósulhat a belső elmélyedésre ösztökélő, érintetlen természeti környezetben. A szabadtéri kiállítás a 2018-ban és 2019-ben létrejött művek lenyűgöző dokumentációs anyagából válogat.

December 14-én 10 órától természetművészeti workshopra kerül sor fiataloknak és felnőtteknek Péter Alpár képzőművész vezetésével.

Megnyitó: 2019. december 11., 16.00, Sepsiszentgyörgy, Erzsébet park

A megjelenteket köszönti: Sztakics Éva-Judit alpolgármester

A kiállítást megnyitja: Várallyay Réka  művészettörténész

A kiállítás kurátora: Leli Hoch, Dél-Afrika

Főszervezők: Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala, Erdélyi Művészet és Örökség Egyesület NAP Kortárs Művészeti Műhely

Támogatók: Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala, Kobak Design

A kiállítás január 26-ig látható.


 

 

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön