hu
 
Vasárnap, 2026. Június 28.

Sepsiszentgyörgy Önkormányzata betiltaná a petárdák használatát a város területén

2020.01.31

Sepsiszentgyörgy Önkormányzata azt szeretné, hogy Sepsiszentgyörgy zöld, környezetbarát legyen, valamint biztonságot és nyugalmat biztosítson a lakosoknak a mindennapi életben, éppen ezért közmeghallgatásra bocsátotta a petárdák forgalmazásának és használatának a város területén belüli tilalmáról szóló határozattervezetét.

Az intézkedésre a jelenség elterjedése miatt van szükség, mivel az ünnepek alatt nagyon sok olyan személy használja a petárdákat, aki hozzáfér ezekhez a pirotechnikai eszközökhöz. Mivel a jelenség, amely mára már problémává nőtte ki magát, nehezen tartható kordában, az önkormányzat szigorúan szabályozná, úgy, hogy Sepsiszentgyörgy területén tilos legyen a petárdák forgalmazása és használata.

A petárdák kiskorúak általi használata gyakran vezetett súlyos balesetekhez, többek között Sepsiszentgyörgyön is, amelyek a petárdák betiltásával elkerülhetőek lennének. A petárda zaja ugyanakkor félelmet és pánikot kelt az állatok körében is, az ünnepek tájékán sok házi kedvenc szökik el otthonról félelmében.

„Az  év elején legkevesebb 20 lakossági visszajelzést kaptunk, melyben a petárdák használatáról panaszkodtak a központban, és a város többi negyedeiben egyaránt. Ennek érdekében döntöttünk egy erre vonatkozó határozat elfogadása mellett. Az első egyeztetések alkalmával mindenki beleegyezett ebbe. Néhány nap után a Rendőrségtől és a Jogi Osztálytól érkeztek visszajelzések, amelyek szerint ez nem a mi hatáskörünkbe tartozik. Nem az a fajta polgármester vagyok, aki a Helyi Tanács elé olyan határozattervezeteket visz, amelyek a jegyző által nincsenek ellenjegyezve. Ebben az esetben mégis a Helyi Tanács elé terjesztem, mert így fog a Kormány szembesülni azzal, hogy ezt a problémát Bukarestben kell megoldani. Ezért kell innen kezdenünk és bebizonyítsuk, hogy jelen pillanatban nincs jogi kompetenciánk ahhoz, hogy ezt a problémát helyi szinten megoldjuk. ” hangsúlyozta Antal Árpád-András a január 31-i sajtókonferencián.

A Helyi Rendőrség tájékoztatása szerint a petárdák nem megfelelő és visszaélésszerű használata a lakosok részéről nagyon sok elégedetlen, a közrend zavarására vonatkozó panaszt váltott ki, amelyeket a rendőrség munkatársai folyamatosan kellett kezeljenek.

A tervezet  figyelmeztetéssel vagy 1.500-2.000 lej  bírsággal járó büntetést von maga után, olyan természetes és jogi személyek esetében, akik megsértik ezeket a rendelkezéseket.

Továbbá, azok a személyek, akik más személyt vagy állatot megsebesítenek petárda használatával, figyelmeztetésben vagy 2.000-2.500 lejig terjedő bírságban részesülnek. A tervezet szerint a jogsértések megállapítását és a szankciók alkalmazását a sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség fogja alkalmazni.

Minden javaslatot, írásban kifejtett véleményt az Önkormányzat Ügyfélszolgálati, Tájékoztatási és Iktató Részlegére, vagy a tunde.balint@sepsi.ro e-mail címre várunk, 2020. február 7-ig.

A nyilvános vitáról szóló hirdetés megtalálható az Önkormányzat honlapján ITT.
A határozattervezet teljes szövege ITT található.

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön