hu
 
Csütörtök, 2026. Június 25.

Modern balneáris központ készül

2010.11.12

Átalakult a Sugásfürdő megújulását célzó pályázat

Több módosítás után végleges formát kapott, és átkerült a támogathatók közé a Sugásfürdő korszerűsítésére vonatkozó pályázat. A nagymérvű beruházás, a Borvíz útja projekt megvalósításaival egyetemben, igazi modern balneáris központtá alakíthatja a szebb napokat is megélt, egykor felkapott üdülőtelepet, tudtuk meg Sztakics Évától, Sepsiszentgyörgy alpolgármesterétől.

– Milyen új fejleményekről lehet beszámolni Sugásfürdő korszerűsítése terén?

– Sugásfürdő korszerűsítése érdekében két pályázatot készítettünk elő és nyújtottunk be a Regionális Operatív Programhoz. Ezek közül az egyik jövedelemgeneráló beruházásokra vonatkozott, míg a másik nem. Időközben ezeket a pályázatokat visszavettük, ugyanis lehetőség nyílt egy olyan kormánytámogatásra, amelyből meg tudtuk valósítani a két sípályát. Utóbbiakat tehát a jövedelemgeneráló pályázatból ki kellett vennünk. Időközben az önkormányzat megvásárolta a mofetta, a melegfürdő és a vendéglő épületét, és ezekre is elkészültek a kivitelezési tervek. Gyakorlatilag azt tettük, hogy az eredeti két pályázatból egy lett, amely magába foglalja az említett ingatlanok felújítását, átalakítását is. Ami némileg rossz, hogy a tevékenységek mind jövedelemgenerálók, így a kiírás szerint a támogatás legtöbb ötven százalékos lehet, tehát a beruházás értékének a felét az önkormányzatnak kell állnia.

– Mit foglal magába ez a végső pályázat?

– A pályázatba a következő épületeket, ingatlanokat – amelyeknek a felújítását tervezzük – foglaltuk bele: a mofettát, a szabadtéri medencét – amely esetében napelemekkel a víz fűtését is meg akarjuk oldani –, egy új teniszpályát, minigolf-pályát és extrémsport-pályát, amelyek az egykori állatkert területén kapnak majd helyet. Emellett a már megvásárolt melegfürdő épületének földszintjén meghagyjuk az eredeti fürdőket, természetesen korszerűsítve, míg az első emeleten modern balneáris kezelőközpontot alakítunk ki. A vendéglő épülete szerepel a pályázatban, de nem támogatható a felújítása, ezért szabadidős tevékenységek számára fogjuk átalakítani.
 

\"\"
Fotó: Vargyasi Levente


– A változások nyomán hogyan alakult a pályázat értéke, mennyi pénzbe is kerül ez az egész?

– A módosítások nyomán a pályázat összértéke 6 477 467 lej, amiből 2 350 856 lejt tesz ki a lehívható támogatás, illetve ehhez még hozzájön az egymilliós összeget kevéssel meghaladó hozzáadott értékadó (áfa), és így jön ki a már említett ötven százalék. Amint az a számokból is kiderül, az önkormányzatnak is elég jelentős összeggel kell majd hozzájárulnia.

– Mikorra várható a finanszírozási szerződés aláírása, lesznek-e források az önrészre, illetve mikor indulhat be a beruházás?

– A pályázat most került át a várólistáról a támogathatók lajstromára, november 15-ig kell elküldenünk a megvalósíthatósági tanulmányokat, és a tapasztalat szerint olyan 3-4 hónapos ellenőrzés következik, tehát várhatóan a tavasz folyamán sor kerülhet a szerződés aláírására. A pályázatba foglaltakat három év alatt kell megvalósítani, így gondolom, az önkormányzatnak lesz lehetősége előteremteni a szükséges önrészre a pénzt.


Nagy Demeter István
 

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön

Határozott intézkedések a lakott területeken megjelenő medvék ellen Sepsiszentgyörgyön
2026.06.22

A hétvégén egy medvét eltávolítottak a Farm utcából és medvecsapdát állítottak fel az Oltmező utcában

Múzeumok Éjszakája a Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény épületében
2026.06.18

A Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény 2026. június 20-án csatlakozik a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. Az intézmény 17:00 és 22:00 óra között változatos programokkal várja az érdeklődőket.

Múzeumok Éjszakája 2026
2026.06.16

A Múzeumok Éjszakája 2026 rendezvénysorozathoz csatlakozva, az év legrövidebb éjszakáján, amíg kint besötétedik, az Erdélyi Művészeti Központban, a Székely Nemzeti Múzeumban, illetve a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben.