hu
 
Csütörtök, 2026. Június 25.

Pontos adófizetők a sepsiszentgyörgyi polgárok

2010.12.03

A válság ellenére stabil a sepsiszentgyörgyi önkormányzat költségvetése – számolt be Antal Árpád András polgármester. Szintén jó hír, hogy 2011-ben, más településektől eltérően a megyeszékhely önkormányzata nem emeli a helyi adókat, sőt a természetes személyek esetében csökkenés lép érvénybe.

Ami a költségvetés egészét illeti, a polgármester elmondta, hogy a tavalyhoz képest megközelítőleg ötmillió euróval több a bevétel – ide beletartoznak a kormánytámogatásokból és pályázatokból befolyó összegek is –, aminek nagy részét beruházásokra költötték. A következő évben ugyanakkor fenntartják az idei elképzelést, éspedig azt, hogy minél több külső forrást használjanak fel, hogy a beruházásokat ne a helyi adókból fedezzék. „Épp ezért is döntöttünk úgy, hogy jövőre csökkentjük a helyi adókat, mert a fejlesztéseket az uniós és egyéb pályázatokból finanszírozzuk” – magyarázta Antal Árpád András.

Az idénre előirányzott bevételek nagy része, 90 százalék feletti arányban befolyt már a város kasszájába. A városvezető ugyanakkor elmondta, hogy az év elején elfogadott költségvetés- tervezetben szereplő 1180 milliárd régi lejnyi bevétel megközelítőleg fele származik helyi forrásokból. A tételek közül a legfontosabb a személyi jövedelemadó, amely a legpontosabb mutatója annak, hogy a sepsiszentgyörgyiek mennyi pénzt visznek haza bér vagy más jövedelem formájában. „Mindenki 2008-at minősítette a csúcsévnek, ami a jövedelmeket és az utánuk befolyó adókat illeti, viszont a jelek szerint ez Sepsiszentgyörgyön nem igazolódik be, idén a 2009-es szintet nem lépjük ugyan túl, de többet sikerül megvalósítani, mint 2 évvel ezelőtt” – tette hozzá a városvezető.

\"\"

Antal Árpád András szerint a megyeszékhelyen ráadásul nem tapasztalható az a jelenség, amely országos szinten több településen előfordult, éspedig, hogy idén jelentősen csökkent volna az adózási kedv. Ez egyrészt azzal magyarázható, hogy a sepsiszentgyörgyiek becsületesebbek az adó befizetése terén, másrészt az emberek értékelik, hogy a város fejlődik, és ezt összekötik az adófizetői kötelezettségükkel – fejtette ki a polgármester.

Egyetlen szegmensnél vannak elmaradások, és ez a bírságok tétele, ahol megközelítőleg 55 százalékát törlesztették csak a tervezett összegnek. A polgármester szerint ennek több oka is van, egyebek mellett az is, hogy a közúti bírságoktól, a közösségi rendőrség által kiszabottakig mindenféle pénzbüntetésnek – mint például a szekerek után kiszabott bírságnak is – a városházához kellene befolynia. Mivel ilyen széleskörű az egész, így a behajtás is nehézkes – mutatott rá Antal Árpád András.


Nagy Demeter István

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön

Határozott intézkedések a lakott területeken megjelenő medvék ellen Sepsiszentgyörgyön
2026.06.22

A hétvégén egy medvét eltávolítottak a Farm utcából és medvecsapdát állítottak fel az Oltmező utcában

Múzeumok Éjszakája a Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény épületében
2026.06.18

A Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény 2026. június 20-án csatlakozik a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. Az intézmény 17:00 és 22:00 óra között változatos programokkal várja az érdeklődőket.

Múzeumok Éjszakája 2026
2026.06.16

A Múzeumok Éjszakája 2026 rendezvénysorozathoz csatlakozva, az év legrövidebb éjszakáján, amíg kint besötétedik, az Erdélyi Művészeti Központban, a Székely Nemzeti Múzeumban, illetve a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben.