hu
 
Csütörtök, 2026. Június 25.

Kilyén sem marad ki a fejlesztésekből

2010.12.17

Kevés szó esett az elmúlt időszakban a közigazgatásilag Sepsiszentgyörgyhöz tartozó Kilyén településéről, pedig a megyeszékhelyi önkormányzat eddig sem feledkezett meg róla. Idén is több, a helyi lakosok érdekeit szolgáló beruházás elindult. Emellett a településen működő elemi iskola jubileumi ünnepségét üli a napokban.

Sztakics Éva alpolgármester érdeklődésünkre kifejtette, hogy már 2009-ben megtörtént a helyi művelődési ház korszerűsítése. Ugyanakkor elmondta, hogy idén, annak ellenére, hogy nehéz év volt az önkormányzat számára, támogatták a helyi futballcsapatot, illetve elkészültek az új ravatalozóház tervei is, amit jövőre felépítenek.

A településen lakók életminőségének szempontjából komoly előrelépést hoz majd a csatornázás megoldása. Erre a célra a megyeszékhelyi önkormányzat benyújtott egy pályázatot a Környezetvédelmi Alaphoz, amelyben nagyobb önrészt vállalt, mert így nagyobb esély van arra, hogy a pályázat nyertesként kerüljön ki. A csatornázást természetesen az utak leaszfaltozása követi majd – tette hozzá az alpolgármester.

A kilyéniek egy másik nagy gondja, hogy a településen található Olt-híd, amely a helyiek földterületeinek megközelítését szolgálja, előrehaladottan rossz állapotban van. Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala ezt is szem előtt tartja, bár több milliárdot tesz ki a korszerűsítés – magyarázta Sztakics Éva.

Száznegyvenedik születésnap az iskolában

A hétvégén ünnepli 140 éves fennállását a település iskolája. A tanintézettel kapcsolatban Urbán Laura tanítónő, Imreh József nyugalmazott történelemtanár feljegyzéseire hivatkozva, elmondta, hogy Kilyénben már a XVI. századtól kezdődően működött felekezeti iskola, majd 1870-től az ötszáz lelket számláló település önerőből Állami Népiskola néven alapított tanintézményt. A 140 esztendős kilyéni tanintézet nyugati szárnyát 1908-ban fejezték be véglegesen, így ekkortól az számít az iskola végleges otthonának. Urbán rámutatott, hogy az iskolában 1978-től szűnt meg az V-VIII. osztályos felső tagozat, 2004-től pedig a sepsiszentgyörgyi Ady Endre Iskola alegységeként szerepel.

–Tanulóink részt vettek országos rajzversenyeken, valamint egy nemzetközi alkotóversenyen, ahol második helyezést értek el – sorolta az eredményeket a tanárnő.

A kilyéni iskola ünnepsége ma, december 17-én 11 órakor kezdődik a helyi kultúrotthonban, majd emlékműavatással folytatódik az iskola udvarán.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön

Határozott intézkedések a lakott területeken megjelenő medvék ellen Sepsiszentgyörgyön
2026.06.22

A hétvégén egy medvét eltávolítottak a Farm utcából és medvecsapdát állítottak fel az Oltmező utcában

Múzeumok Éjszakája a Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény épületében
2026.06.18

A Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény 2026. június 20-án csatlakozik a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. Az intézmény 17:00 és 22:00 óra között változatos programokkal várja az érdeklődőket.

Múzeumok Éjszakája 2026
2026.06.16

A Múzeumok Éjszakája 2026 rendezvénysorozathoz csatlakozva, az év legrövidebb éjszakáján, amíg kint besötétedik, az Erdélyi Művészeti Központban, a Székely Nemzeti Múzeumban, illetve a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben.