hu
 
Csütörtök, 2026. Június 25.

Kimozdulás a holtpontról

2011.04.22

Kétéves egyeztetés után megszületett a végső megegyezés Sepsiszentgyörgy polgármesteri hivatala és a Rara Avis Madárvédő Egyesület között a megyeszékhelyi, Erzsébet parkban időszakosan tartózkodó varjak és csókák ügyében. Az új elképzelésről Antal Árpád András polgármester és Kelemen László, az egyesület elnöke számoltak be csütörtökön.

Tavaly és tavalyelőtt is felvette a kapcsolatot az egyesület egy magyarországi vállalattal, a Polisounder Kft.-vel, amely madárriasztásra szakosodott, hogy közösen találjanak megoldást a márciusban és szeptemberben a központi parkot ellepő csókák és szarkák ellen, amelyek nem csak hangjukkal zavarják a lakosságot, de a zöldövezeteket sem lehet tisztán tartani miattuk – mondta el Kelemen László elnök. Ugyanő beszámolt arról is, hogy a vállalat által ajánlott műszaki berendezés összesen 14 ezer euróba került volna, viszont időközben kiderült, hogy nehézségek akadtak a céggel, mert ők nem voltak felkészülve arra, hogy pont ezt a két fajta madarat kell majd elriasztani. Többek között a madarak megközelítőleg húszezres száma is meglepetés volt számunkra – tette hozzá a Rara Avis elnöke.

\"\"
Erzsébet park

Annak ellenére, hogy az egyesület felkérte őket, adják kölcsön a berendezést, végül visszaléptek, mivel nem tudták garantálni, hogy megfelelő eredménnyel fog működni. A vállalat visszalépését követően az egyesület felkereste Sepsiszentgyörgy polgármesteri hivatalát, és megszületett az egyezség, amelynek értelmében a szervezet saját humánerőforrásaival oldja meg a problémát, míg a szükséges fény- és hangriasztó- berendezés – gyakorlatilag a teljes projekt – finanszírozását az önkormányzat biztosítja, ahogyan ez történt volna a másik esetben is. Kelemen elmondása szerint mindez 4500 euróba kerül, és 15 személy végzi majd a riasztást, mozgó csapatokban. A mobilitásnak egyébként egy olyan előnye is van, hogy nem csak a parkban tudják majd végezni ezt a tevékenységet, amennyiben a madarak a lakónegyedekbe távoznának a riasztás nyomán.

Nagyon lényeges még, hogy egy folyamatos akcióról van szó, mert az egyesületnek volt már hasonló kezdeményezése, ami, mint kiderült, nem volt elegendő.

„Sepsiszentgyörgy önkormányzata végig részt vett a vállalattal való egyeztetésben, illetve az új terv támogatását is felvállalja, többek között anyagi szempontból is, viszont szeretnénk felszólítani a lakosságot, hogy legyen partner ebben az ügyben is, hiszen mindannyiunk érdeke, hogy megoldódjon” – erősítette meg az elhangzottakat Antal Árpád András polgármester.

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön

Határozott intézkedések a lakott területeken megjelenő medvék ellen Sepsiszentgyörgyön
2026.06.22

A hétvégén egy medvét eltávolítottak a Farm utcából és medvecsapdát állítottak fel az Oltmező utcában

Múzeumok Éjszakája a Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény épületében
2026.06.18

A Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény 2026. június 20-án csatlakozik a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. Az intézmény 17:00 és 22:00 óra között változatos programokkal várja az érdeklődőket.