hu
 
Péntek, 2026. Június 26.

PARALEL című kiállítás az Erdélyi Művészeti Központban

2021.11.02

PARALEL

2021. november 5-én, pénteken 18 órakor nyílt meg PARALEL címmel az Erdélyi Művészeti Központban a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem közreműködésével Sepsiszentgyörgyön indított festőművész- és szobrászművészképzés jelenlegi és leendő oktatóit bemutató tárlat. A Mészáros Gergely, Péter Alpár és Madaras Péter által rendezett kiállítást Várallyay Réka művészettörténész nyitja meg, a vendégeket dr. Bordás Beáta PhD, az Erdélyi Művészeti Központ vezetője köszönti. A megnyitóünnepség keretében felszólal dr. Szili Katalin, az Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány kuratóriumi tagja, Vargha Fruzsina Sepsiszentgyörgy alpolgármestere, dr. Tonk Márton PhD, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora és dr. habil. Lengyel Péter DLA, a PTE Művészeti Karának dékánja.

A székelyföldi magyar nyelvű művészképzés megalapozása több éve fölmerült és dédelgetett kezdeményezés. Bár a térségben számos középiskolában végeznek diákok képzőművészet szakon, e tanintézmények hallgatói csupán nagy távolság megtétele árán folytathatják tanulmányaikat anyanyelvükön. Az idén indult festészet és szobrászat osztatlan mesterképzés olyan kedvező feltételek meglétének gyümölcse, mint a Pécsi Tudományegyetem kezdeményezése, hogy művészeti képzéseiket Magyarország határain túlra is kiterjesszék; a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Sepsiszentgyörgyön épülő Campusa, amely két éven belül teret biztosít az oktatásnak; egy olyan székelyföldi művészközösség, amely szakmai felkészültsége révén képes egy új művésznemzedéket fölnevelni, illetve Sepsiszentgyörgy városának kulturális légköre, számos kiállítótere. A cél egy külföldi irányvonalakra nyitott, azokkal párhuzamos, ám mégis önálló szellemiségű erdélyi, magyar nyelvű művészeti képzés létrehozása.

Jelen kiállítás címe a magyarországi illetve az erdélyi művésztanárok munkássága közötti párhuzamra utal. A kiállítás sokszínű képet közvetít arról, hogy hogyan gondolkodnak hasonló kérdésekről azok a képzőművészek és tanárok, akiket eddig nagy földrajzi távolságok választottak el, de idéntől együtt dolgoznak a Sepsiszentgyörgyön elindított képzőművészeti egyetemi képzés megalapozásán. A tárlaton szereplő harmincnyolc képzőművész változatos műfajokban készült alkotásait a kiállítás kurátorai négy nagyobb kérdéskör szerint csoportosították. Így körvonalazódik, hogy az alkotók hogyan viszonyulnak különböző társadalmi kérdésekhez vagy a környezethez és a hagyományokhoz, külön egységbe rendeződnek azok a munkák, amelyek a jel – misztika – rend fogalomköréhez kapcsolódnak s további csoportot képeznek a geometria és absztrakció vonzásában született művek.

Kiállító művészek: Ádám Zoltán, Berze Imre, Bóbics Diána, Bolcsó Bálint, Böhm Gergely, Budán Miklós, Bullás József, Colin Foster, Éltes Barna, Ernszt András, Fusz György, Gaál Tamás, Gagyi Botond, Gaudi Tünde, Gergely Zoltán, Hegyi Csaba, HORVÁTH Csaba Árpád, Horváth Levente, Hosszú Zoltán, KOVÁCS Balázs, LENGYEL Péter, LOSONCZY István, LUKÁCS József Jóka, Madaras Péter, Máthé László, MÉSZÁROS Gergely, MOLNÁR Tamás, NEMES Csaba, NYILAS Márta, PALATINUS Dóra, PÁPAI Lívia, Péter Alpár, REZSONYA Katalin, RÓZSA Béla, SOMODY Péter, TÓTH Zsuzsa, Ütő Gusztáv, Vorzsák Gyula.

A tárlat 2021. december 4-ig, keddtől péntekig 10 és 17 óra, szombaton pedig 10 és 18 óra között, az érvényben lévő járványügyi szabályozások betartásával látogatható az Erdélyi Művészeti Központ földszinti és harmadik emeleti kiállítótereiben.

Szervezők: Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar, Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala, Erdélyi Művészeti Központ Egyesület

Támogatók: Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány, Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön