hu
 
Szerda, 2026. Június 24.

Sepsiszentgyörgy Önkormányzata csökkenti a garázsok éves haszonbérleti díját 10 euró/négyzetméterre

2026.01.16

A kedvezmény feltétele a garázsok egységes felújítása az önkormányzat által előírt szabványok alapján.

Sepsiszentgyörgy Helyi Tanácsa rendkívüli tanácsülést hívott össze január 19-ére, hétfőre, amelynek fő napirendi pontja a 2025/556-os számú önkormányzati határozat módosítása, amely a város köz- és magánvagyonához tartozó területen elhelyezkedő 680 garázs új koncessziós díjait szabályozza.

Az Antal Árpád polgármester által kezdeményezett határozattervezet a koncessziós szerződések időtartamának módosítását javasolja 2030. december 31-ig, ugyanakkor 10 euró/négyzetméterben határozná meg az éves bérleti díjat. Ez a kedvezményes díj azonban feltételhez kötött: a tulajdonosok 2026. november 30-ig kötelesek elvégezni a garázsok felújítási munkálatait. A városvezetés célja az egységes és esztétikus városkép kialakítása, ezért a felújítást a tulajdonosoknak azonos módon, garázssoronként közösen kell elvégezniük. Ennek érdekében az önkormányzat idén április 30-ig ingyenesen a tulajdonosok rendelkezésére bocsátja a műszaki terveket, amelyek meghatározzák a pontos vizuális és építészeti előírásokat (ajtók, ablakok, külső falak stb.).

Amennyiben a tulajdonosok nem végzik el az egységes tervek alapján a felújítási munkálatokat a megadott határidőig, az éves koncessziós díj összege 2027-től négyzetméterenként 25 euróra emelkedik.

A bérleti díjak szabályozására a korábbi aránytalanságok megszüntetése miatt is szükség volt. Eddig jelentős különbségek voltak a lakók által fizetett díjak között: a legalacsonyabb és legmagasabb összegek között akár ötvenötszörös különbség is előfordult egyforma méretű terület használata után. Egyes garázstulajdonosok évente mindössze 24 lejt, míg mások 1300 lejt fizettek ugyanolyan típusú garázs után. 

Az önkormányzat azért döntött a kompromisszumos megoldás mellett, mert az ország más városaival ellentétben itt nem a garázsok lebontása, hanem azok rendezett városképbe való illesztése a cél. Az önkormányzat számításai alapján két garázs alapterületén három szabványos parkolóhely alakítható ki. Gyakorlatilag közel 700 garázs lebontásával a sepsiszentgyörgyiek plusz 300 új parkolóhelyhez jutnának, tehat összesen 1000 parkolóhely lenne. Az önkormányzat azonban úgy döntött, hogy jelenleg nem a lebontást választja, hanem elsősorban az épületek megőrzése mellett dönt - feltéve, ha a tulajdonosok elvégzik azok felújítását.  

Határozott intézkedések a lakott területeken megjelenő medvék ellen Sepsiszentgyörgyön
2026.06.22

A hétvégén egy medvét eltávolítottak a Farm utcából és medvecsapdát állítottak fel az Oltmező utcában

Múzeumok Éjszakája a Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény épületében
2026.06.18

A Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény 2026. június 20-án csatlakozik a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. Az intézmény 17:00 és 22:00 óra között változatos programokkal várja az érdeklődőket.

Múzeumok Éjszakája 2026
2026.06.16

A Múzeumok Éjszakája 2026 rendezvénysorozathoz csatlakozva, az év legrövidebb éjszakáján, amíg kint besötétedik, az Erdélyi Művészeti Központban, a Székely Nemzeti Múzeumban, illetve a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben.

Tudományos játszóházat építenek Sepsiszentgyörgyön az egykori dohánygyár épületeiben
2026.06.15

Hat ipari műemléképületet mentenek meg és alakítanak át a jövő terévé

MindFormers: közös gondolkodás a jövőről, innovációról, fenntarthatóságról
2026.06.11

Szeptember 16–19. között ismét benépesül a sepsiszentgyörgyi egykori Cigarettagyár, hiszen második alkalommal szervezik meg a MindFormers rendezvényt, amelynek célja, hogy közösen gondolkodjunk a jövőről, az innovációról, a technológiáról, a fenntarthatóságról és azokról a változásokról, amelyek már ma formálják a következő évtizedeket.