hu
 
Szerda, 2026. Június 24.

Sepsiszentgyörgyön az ingatlan- és területadók a törvény által megengedett legalacsonyabb szinten maradnak

2024.12.20

Az adókat az infláció növekedéséhez igazítják, amely az adótörvény értelmében kötelező.

Sepsiszentgyörgy Helyi Tanácsa elfogadta a 2025-re vonatkozó helyi adók és illetékek szintjére vonatkozó határozatot. Ennek értelmében, az elmúlt évekhez hasonlóan az ingatlan- és területadók jövőre is az adótörvény által megengedett legalacsonyabb szinten maradnak. A területek és ingatlanok után fizetendő helyi adókat azonban a 10,4 százalékos inflációs rátához igazították, amelyet a törvény kötelező módon előír.

Ennek értelmében egy 70 négyzetméteres lakással rendelkező család, akinek egy 1 400-as köbcentis jármű van a tulajdonában a jövő évre megközelítőleg 400 lejt fizet összesen, azaz 770 lejjel kevesebbet, mint amekkora összeget maximálisan megenged az adótörvény. 

Akárcsak az előző években, mindazon természetes és jogi személyek, akik március 31-ig befizetik a teljes évi ingatlan, terület és gépjármű utáni adójukat, 9 százalékos adókedvezményben részesülnek, amennyiben a befizetés napján nem szerepelnek semmilyen adóhátralékkal az adóhivatal nyilvántartásában.

Ezen felül, mindazok, akik legkevesebb három alkalommal vért adtak 2024-ben 50 százalékos kedvezményben részesülnek a jövő évi terület- és ingatlanadók értékéből. A Vérközponttól kért igazolást személyesen vagy elektronikusan szükséges eljuttatni a Közpénzügyi Igazgatósághoz. 

Sepsiszentgyörgy Helyi Tanácsa 2017-ben különböző besorolási kritériumokat vezetett be az épület- és területadó megállapítására, attól függően, hogy milyen minőségű infrastruktúra áll rendelkezésre az adott területen.

Tekintettel arra, hogy az elmúlt években több utcában zajlottak korszerűsítési munkálatok, járdákat, parkolókat alakítottak ki, új tömegközlekedési útvonalakat hoztak létre, a helyi tanács jóváhagyta a megyeszékhely több utcáját érintő, új övezeti adózási besorolást. Az adóövezeti besorolások teljes listáját ITT tekinthetik meg.

Továbbra is fennmarad az a kötelezettség, miszerint 30 napon belül be kell jelenteni az adózandó javakat érintő módosulásokat, amelyek az adófizetők pénzügyi helyzetét befolyásolják. A helyi adók befizetési határideje március 31-e az első félévre, illetve szeptember 30-a a második félévre, a területek és épületek utáni illetékek befizetési határideje minden hónap 25-e.

A nyilatkozatokat és okiratokat elektronikus úton is elküldhetik a pénzügyi hatóságokhoz a taxeimpozitelocale@sepsi.ro címre. Emellett lehetőség van online befizetésre és a lakosok saját pénzügyi helyzetének elektronikus lekérdezésére is, amelyet a www.ghiseul.ro oldalon tehetnek meg vagy használhatják az internet banking befizetést is. A bankszámlaszámok elérhetők a Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatal honlapján (ITT). 

Az adótörvény értelmében a 2025-ös évre adóköteles az a személy, akinek 2024. december 31-én épület, terület vagy forgalomba iratott közlekedési eszköz van a tulajdonában.

 

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön

Határozott intézkedések a lakott területeken megjelenő medvék ellen Sepsiszentgyörgyön
2026.06.22

A hétvégén egy medvét eltávolítottak a Farm utcából és medvecsapdát állítottak fel az Oltmező utcában

Múzeumok Éjszakája a Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény épületében
2026.06.18

A Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény 2026. június 20-án csatlakozik a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. Az intézmény 17:00 és 22:00 óra között változatos programokkal várja az érdeklődőket.

Múzeumok Éjszakája 2026
2026.06.16

A Múzeumok Éjszakája 2026 rendezvénysorozathoz csatlakozva, az év legrövidebb éjszakáján, amíg kint besötétedik, az Erdélyi Művészeti Központban, a Székely Nemzeti Múzeumban, illetve a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben.