hu
 
Vasárnap, 2026. Június 28.

Sepsiszentgyörgyön épül fel Románia legmodernebb kulturális és ifjúsági központja

2020.02.14

Antal Árpád-András, Sepsiszentgyörgy polgármestere, Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, valamint Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke és egyben a Sapientia Alapítvány elnöke rendkívüli sajtótájékoztató keretében jelentették be, hogy az általuk képviselt intézmények közös összefogásával építik fel Románia legmodernebb kulturális és ifjúsági központját Sepsiszentgyörgy belvárosában.

A három intézmény közös összefogásával és a tulajdonukban lévő ingatlanokkal társulva létrehozzák az ország legmodernebb kulturális és ifjúsági központját a volt Bodok szálló és körülötte lévő ingatlanegyüttes helyére. A legkorszerűbb, legjobb akusztikával rendelkező romániai hangversenyterem is ebben az épületben kap otthont.

Az épületben Sepsiszentgyörgy Önkormányzata és Kovászna Megye Tanácsa fenntartásában lévő intézmények kapnak majd helyet, a Tamási Áron Színház, a Cimborák Bábszínház, a Bod Péter Megyei Könyvtár, az Erdélyi Művészeti Központ, az M Stúdió, valamint egy hangversenyterem. Továbbá a központ egy olyan ifjúsági és kulturális tere lesz a városnak, ahol a középiskolás fiatalok minőségi szabadidőt tudnak majd eltölteni.

„A belváros átalakítására vonatkozó városrendezési tervet már elindítottuk, a három intézmény közötti társulás javasolt szövegét pedig jövő héten hirdetjük meg közmeghallgatásra, melyet két hónap múlva lehet a Helyi és Megyei Tanácsok elé terjeszteni” – fogalmazott Antal Árpád-András, Sepsiszentgyörgy polgármestere.

A város történetének eddigi legnagyobb beruházását 2024-ben adják majd át, a tervezési folyamatok egy évet, a kivitelezés pedig több mint két évet vesz igénybe. A koncepciót az a budapesti csapat állítja össze, akik többek közt a Művészetek Palotáját is tervezte. A projekt tervei március 14-én 19 órakor kerülnek bemutatásra a Háromszék Táncstúdióban.

Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke hangsúlyozta, az elmúlt 10-12 évben a város vezetőjével közösen kezdeményezték, hogy Sepsiszentgyörgy, Háromszék ne csak helyi, megyei szinten végezzen feladatokat, hanem székelyföldi, összerdélyi szerepet is vállaljon. Kultúra, közösségépítési és sport terén is van ilyen kezdeményezés, példaként említve az Erdélyi Művészeti Központot, a szórványközösségekkel indított testvérkapcsolatokat, a kosárlabdában elért sikereket. Ugyanígy összerdélyi ügy a hármas együttműködésben megszülető intézmény, amelyben a megyei intézmények közül a Bod Péter Megyei Könyvtár kap helyet. „Van elképzelés, gazdasági és politikai erő, hogy eredményesen fel tudjunk vállalni és sikerre vigyünk a térségünkön túlmutató kezdeményezéseket” – mondta a tanácselnök.

Kató Béla, a Sapientia Alapítvány elnöke kiemelte: „Ez egy olyan beruházás ami még nem volt, és nem tudom még mikor lehet. Fontos, hogy minél többen támogassák”. Az egyházfő szerint  elengedhetetlen az egyház és az önkormányzatok közötti együttműködés.

A Sapientia Egyetem az önkormányzattól bérli és feljavította a csíki utcai volt mezőgazdasági líceum épületét, ahol az akkreditált Agrármérnöki szak működik. Az elmúlt hetekben véglegesítették az Erdészmérnöki és Vadgazdálkodási szak akkreditációját, a Sport szak most van kidolgozás alatt.  Az egyetem felvásárolta a Sepsi Arénával szemben fekvő 12 hektárnyi területet, ide épül fel a kampusz maga, ennek a három szaknak a kiszolgálására. Az új központ pedig kiváló lehetőséget biztosít majd arra, hogy az egyetemisták aktív szerepet vállaljanak a város kulturális életében.

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön