hu
 
Szerda, 2026. Június 24.

Újra megszervezik a Székelyföldi Bringás Vándortábort az erdélyi és magyarországi fiataloknak

2024.11.05

A Székelyföldi Bringás Vándortáborról és az ingyenes osztálykirándulásokról tartott sajtótájékoztatót Zsigmond József, a Székelyföldi Vándortábor programkoordinátora és Gombos Zoltán útvonalfelelős.


Harmadik alkalommal szervezik meg a Székelyföldi Bringás Vándortábort, amely eddig közel 800 diákot vonzott a régióba. A 285 kilométer hosszú túra jövőre is elindul: június 25-én Sepsiszentgyörgyről indul, majd hat nap után ugyanide érkezik vissza. Első nap a résztvevők bemelegítőként Sugásfürdőre bicikliznek, a második napon Kézdivásárhelyig tekernek, a harmadik napon a Nyergestetőn át Csíkszentsimonba érkeznek. A negyedik napon Csíksomlyóra, az ötödiken Csíkszentimrén és Erdőfülén át Barótra, végül a hatodik napon a Vadas-tetőn keresztül Sepsiszentgyörgyre térnek vissza. Útközben megállnak a jelentősebb látnivalóknál, ahol különböző programokon vehetnek részt.

Gombos Zoltán útvonalfelelős elmondta, hogy a székelyföldi biciklis túrákat a nyári vakáció ideje alatt, júniustól augusztusig, több turnusban szervezik. A 15–26 fős csoportok a www.bringasvandor.hu oldalon regisztrálhatnak, és a részvételi díj diákonként 46.000 forint (kb. 600 lej), amely tartalmazza a szállást, napi három étkezést, a kerékpárt és a technikai felszereléseket, valamint a diákok és tanárok számára szervezett programokat is.

A szervezők kiemelték, hogy az esemény célja a fiatalok egészséges életmódra nevelése. A tábor nem csupán sportos kihívás, hanem számos kulturális és közösségi programot is kínál, így a résztvevők gazdag élményekkel térhetnek haza.

„A tábor egyfajta digitális detox is, mivel a résztvevők egy héten át szinte teljesen nélkülözik a technológiai eszközöket, így az élményekre és a kapcsolatépítésre koncentrálhatnak” – hangsúlyozta Zsigmond József programkoordinátor.

Részvételi lehetőség pedagógusoknak

A tanárok számára a szervezők egy átfogó képzést biztosítanak, ahol az elsősegélynyújtástól a csoportos kerékpározás szabályaiig, elméleti és gyakorlati foglalkozásokon sajátíthatják el a legfontosabb közlekedési szabályokat – mindez 30 kreditpontot ér. A 250 lej értékű hétvégi képzés elvégzése után a tanárok csapatonként 1300 lejes tiszteletdíjban részesülnek, és csoportjaikkal a magyarországi Vándortáborban is részt vehetnek. A tanárok így egyedülálló lehetőséget kapnak arra, hogy közösséggé kovácsolják csapataikat, és közös élményeket szerezzenek a diákokkal. A képzés elméleti része online zajlik, míg a gyakorlati része helyben történik. Jelentkezni Gombos Zoltán útvoonalfelelősnél, vagy a szekelybringas@gmail.com címen lehetséges már most.

A szervezők az arányok kiegyenlítésére törekednek idén, szeretnék, ha az eddigi magyarországi többséggel szemben az erdélyi diákok részvétele is növekedne. Zsigmond József programkoordinátor kiemelte, hogy ez a lehetőség a pedagógusokat is tehermentesíti, hiszen leveszi róluk a tábor szervezésének feladatát. Az esemény népszerűsítésének célja, hogy Sepsiszentgyörgy az aktív életmód és a közösségi aktivitás központjává váljon.

A szervezők azt is elmondták, hogy a jelenlegi 285 kilométeres útvonal jövőre is megmarad, de terveznek egy új útvonalat is, amely Székelyföld egy másik területét mutatja majd be, miközben a túra továbbra is Sepsiszentgyörgyről startol és ott is ér véget.

Ingyenes egynapos osztálykirándulások

Gombos Zoltán elmondta, hogy idén tavasszal 178 diák vett részt osztálykiránulásokon, közülük 77-en Kézdivásárhelyről, 101-en pedig Sepsiszentgyörgyről, októberben pedig további 75 diák csatlakozott a programhoz. A kirándulásokra továbbra is lehet jelentkezni: minimum 20 fős felső tagozatos vagy középiskolás diákokat és egy kísérőtanárt várnak, a résztvevők számára perdig kerékpárt és sisakot is biztosítanak. A szervezők hangsúlyozták, hogy ezek a kirándulások nemcsak izgalmas kalandot, hanem a kerékpáros készségek fejlesztését is szolgálják, miközben remek csapatépítő élményt nyújtanak, erősítve az osztályközösséget.

Az őszi kerékpáros kirándulásokra 2024. november 11-ig lehet jelentkezni a sport43.hu oldalon.

A programok célja elsősorban, hogy közelebb hozzuk a fiatalokat a mozgáshoz és lehetőséget teremtsünk számukra Székelyföld természeti, kulturális és szellemi értékeinek felfedezésére, valamint közösségi kapcsolataik építésére. A cél, hogy Sepsiszentgyörgy legyen az a hely, ahol a lakosság legnagyobb arányban végez rendszeres testmozgást – összegeztek a szervezők.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön

Határozott intézkedések a lakott területeken megjelenő medvék ellen Sepsiszentgyörgyön
2026.06.22

A hétvégén egy medvét eltávolítottak a Farm utcából és medvecsapdát állítottak fel az Oltmező utcában

Múzeumok Éjszakája a Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény épületében
2026.06.18

A Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény 2026. június 20-án csatlakozik a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. Az intézmény 17:00 és 22:00 óra között változatos programokkal várja az érdeklődőket.

Múzeumok Éjszakája 2026
2026.06.16

A Múzeumok Éjszakája 2026 rendezvénysorozathoz csatlakozva, az év legrövidebb éjszakáján, amíg kint besötétedik, az Erdélyi Művészeti Központban, a Székely Nemzeti Múzeumban, illetve a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben.