hu
 
Vasárnap, 2025. Május 18.

A szembenézés, a véletlen és a remény – Kezdetét vette a Kép éve

2016.02.22

Világpremierrel indult a Kép éve Sepsiszentgyörgyön – Sylvia Plachy fotóművész erdélyi vonatkozású alkotásainak gyűjteményével és a Golden Globe díjas és az Oscar-díjra jelölt Saul fia című film portréinak tárlatával indított a Kép Éve Sepsiszentgyörgyön.

Négy éves kulturális fővárosi sorozatában Sepsiszentgyörgy a kép tematikáját körüljáró kulturális évét nyitotta meg február 19. és 20-án, melyet rendkívüli érdeklődés övezett, megadva ezzel az alaphangot a teljes évhez. A HátraArc című kiállítást a Székely Nemzeti Múzeumban rendezték be, a tárlat a Saul fia című film portréit kínálja. A nemzetközi rangú Sylvia Plachy fotográfus nagyszabású, erdélyi témájú alkotásainak pedig az Erdélyi Művészeti Központ ad otthont. A Kép éve nyitórendezvényeit különlegesen ünnepivé tette a szerzők személyes jelenléte: a budapesti Magyar Fotográfus Házzal együttműködésben létrejött események megnyitóin Csizek Gabriella kurátor mellett Hermann Ildi fotográfust, majd az Egyesült Államokban élő művészt, Sylvia Plachy-t is megismerhette a közönség.

Egyek vagyunk azzal, aki visszanéz ránk

Varga Mihály a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója az emberi szolidaritás és emlékezés fontosságára hívta fel a figyelmet a Saul fia című filmet idéző HátraArc c. fotókiállítás megnyitóján. A 31 életnagyságú portré a film szereplőit olyan határmezsgyén mutatja be, amikor már nem a forgatási jelenetben, de még a szerepek hatása alatt vannak. E különös kettősség teszi egyedivé a kiállítást – fogalmazott Csizek Gabriella kurátor – nem lehetünk hátra arcúak, hiszen a képek bennünket hoznak helyzetbe azzal, hogy a tekintetek a szemünkbe néznek. Az élvonalbeli kortárs fotográfus, Hermann Ildi több nemzetközi nagyságú film standfotósa, aki Nemes Jeles László rendező és Erdély Mátyás operatőr koncepciója alapján, tudatosan készült a film portrésorozatára. Kiindulásaként a La grande terreur en URSS 1937-1938 című fotóalbum szolgált, amely gyakran a néhány órával az ítélet végrehajtása előtt készült halálraítéltek portréit mutatja be. Tomasz Kizny lengyel fotográfus kiadványa mérföldkő a XX. századi történelem sötét korszakának feltárásában – magyarázta a fényképész. Ha belépünk a kiállítás terébe, körbevesznek az arcok, emberek néznek vissza ránk, azt érezhetjük, hogy mi is közülük valóak vagyunk, és az csupán a véletlen műve, hogy ki melyik oldalon áll. Ha tehetik, egyedül nézzék meg a képeket – javasolja az alkotó. A fotók ugyanolyan 35 mm-es nyersanyagra készültek, mint amire a filmet forgatták. A Magyar Fotográfusok Házából, a Mai Manó Házból elsőként Sepsiszentgyörgyre érkező kiállításanyag három részből áll: a színészportrék mellett, archív felvételeket is láthatunk, melyek negatívjai az Auschwitz-Birkenau Állami Múzeumból valók, az első terem falán pedig azokból a szövegekből olvashatók részletek, amelyeket a foglyok és sonderkommandósok írtak és rejtettek el. Mindezt inkább élménynek, mint elmélkedésnek szánják az alkotók, akik a megnyitón arról is vallottak, hogy megpróbáltató számukra a kíméletlenül megrendítő szövegeket újra meg újra felfesteni a falra.



Itt még mindig vannak angyalok

Sylvia Plachy egy radikális világutazó, aki gondos figyelemmel szerkeszti, válogatja és rendszerezi minden kiállításba bekerülő fotóit. Az Erdélyi Művészeti Központban február 20-án megnyílt két tárlata is felfűzhető egy-egy jellegzetes gondolatra. A Mikor lesz holnap? című tárlat, ami szintén a budapesti Mai Manó Házból érkezett, és amit Csizek Gabriella, a kiállítótér kurátora konferált fel, Sylvia Plachy gyerekkorából származó kérdés, amit minden este feltett édesanyjának. A forradalom elől menekülő 13 éves Sylvia számára az idegen országok és emberek, a bizonytalanság érzése olyan mély nyomot hagyott, amit azóta is hordoz és amelyek felsejlenek képein is. Ennek ellenére életműve a reményre épül, amit bárhol, bármikor és bármilyen témában megtalálhatunk. Az alkotó a világ minden részében megfordult már, és a fotózás művészete egy meglepetésekkel teli belső utazást jelent számára.

Sylvia Plachy a tárlatmegnyitón elmondta, úgy érzi, Sepsiszentgyörgyön egy művészetszerető közönségre talált, mindemellett azért szeret erre a vidékre ellátogatni, mert itt vannak a legkedvesebb embereket. És noha az erdélyi tárlat a Remény és álmodozás, Erdély címet viseli, az Itt még mindig vannak angyalok gondolattal is összeköthető a fotósorozat. A fotók a tehetség és az érzékenység lenyomatai, erejük pedig abban rejlik, hogy képesek párbeszédet elindítani, valamint tükröt tartani, hogy felismerhessük bennük önmagunkat is.

A vasárnapi tárlatvezetésre szintén olyan népes tömeg gyűlt össze, mint a megnyitóra. Az erdélyi fotók kapcsán Sylvia beszélt az 1990-es élményeiről, a fegyveres katonákról, Tőkés László bujdosásáról, a hideg és mesebelien gyönyörű télről, majd a csíksomlyói búcsúról, az árva és szegény gyerekekről, Székről és a hegyekben élő remetéről. Erdély kapcsán leginkább a vallásosság és az archaikusság érdekli, az itteni falvaknak ugyanis olyan hangulata van, mint annak a Magyarországnak, amit gyerekkorában elhagyott.

A Mikor lesz holnap? című tárlat a nagyvilág történéseivel és állapotaival foglalkozik, a világ több országában készült fotók is megtekinthetőek: nyomor, remény, félelem, béke, szegénység, fájdalom és a derű egyaránt fellelhető a képeken. Sylvia előszeretettel fotózza az embereket és az állatokat, viszont az idő múlásával egyre közelebb érzi magát a természethez, ami véleménye szerint mindenben ott rejlik. A tárlat több olyan fotót is magába foglal, ami a fiáról, Adrien Brody-ról készült a közös utazások alkalmával, valamint nagyszüleivel, szüleivel és barátaival is szembenézhetünk. Minden fotója egy emlék, egy hangulat és egy életérzés, ami az élet sokszínűségét és az idő viszonylagosságát bizonyítja.

A Székely Nemzeti Múzeum Tolerancia- és a Lovag Termébe berendezett icímű kiállítás portréit március 13-ig láthatják, keddtől péntekig 9 órától 16 óráig, szombaton és vasárnap 9 órától 14 óráig. Sylvia Plachy Mikor lesz holnap? valamint a Remény és álmodozás, Erdély c. tárlatok az Erdélyi Művészeti Központban március 17-ig, keddtől péntekig 10 órától 17 óráig, hétvégén 10 órától 14 óráig tart nyitva. A rendezvényekre a belépés ingyenes.

Szervezők: Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala és a Kónya Ádám Művelődési Ház



 

Véget értek a 32. Szent György Napok 
2025.05.13

Vasárnap  nagyszerű koncertekkel és látványos tűzijátékkal értek véget a 32. Szent György Napok. A szervezők sikeresnek ítélték a példa nélküli hosszúságú, 18 napos rendezvénysorozatot és bejelentették: a 2026-os városünnepre április 24-e és május 3-a között kerül sor. 

Elkezdődik az egykori Bodok szálloda lebontása
2025.05.08

A munkálatok legfeljebb 6 hónapig tartanak, a kivitelező cég igyekszik úgy elvégezni a bontási munkálatokat, hogy azok a legkevésbé zavarják a sepsiszentgyörgyiek mindennapjait.

Mesterségekkel, foglalkozásokkal ismerkedhetnek a legkisebbek a Gyermekvárosban
2025.05.08

Idén a Gyermekváros a mesterségeket, mind a hagyományos, mind a modernkori szakmákat hozza közelebb a gyerekekhez május 9. és 11. között.

Útlezárások a városünnep ideje alatt
2025.05.07

Május 8-tól, csütörtöktől több forgalomkorlátozás lép érvénybe a város központjában.

Harmincötezer szurkoló látogatott ki a jégkorong-világbajnokságra
2025.05.04

A divízió 1/A jégkorong-világbajnokság fantasztikusan sikerült, minden várakozást felülmúlt még úgy is, hogy a romániai válogatott kiesése keserű szájízt és csalódottságot hagyott maga után. A tornát követően Nagy Attila-Ferenc, a Román Jégkorongszövetség (FRHG) elnöke, Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere, Benedek Árpád Csaba, a FRHG főtitkára és Miklós Ervin, a FRHG elnökségének, illetve a torna szervezőbizottságának tagja értékelt.